Археолози откриха 37 гробници в пустинята в Судан, които най-вероятно свидетелстват за връзката между някогашното Нубийско царство и древен Египет, предават онлайн медии.
Пирамидите, които датират от времето на суданското царство Куш и са на около 2 000 години са далеч по-малки като големина от египетските им "оригинали". Проведените изчисления показват, че най-голямата от тях е широка 6,6 м., а най-малката - само 0,75 м. Предположенията са, че тя е служила само за гробница.
Археологическото находище в Седеинга, в северен Судан представлява само дял от древното Нубийско кралство, което граничило на север с Египет, а по-късно, и с Римската империя. Това, което представлява истинска загадка за науката е тяхната гъстота. Учените все още не могат да намерят отговор на въпроса, какво е предизвикало "сбитостта им", имайки в предвид, че на площ от близо 500 кв.м. са били построени 13 пирамиди.
Можем само да съжаляваме, че голяма част от тях се намират в лошо състояние. При допълнителните проучвания се оказало, че в една от тях има човешки скелет и останки от няколко съда. Археолозите смятат, че гробовете били ограбени поне преди 100 години.
Изследователите предполагат, че строителството на пирамидите в Седеинга е продължило векове. Винсет Франсигни (Vincent Francigny), археолог от Американския музей по естествена история в Ню Йорк (American Museum of Natural History in New York) отбелязва: „Плътността на пирамидите е много голяма. В продължение на стотици години са се изграждали все повече и повече пирамиди, в резултат на което те запълнили цялото пустеещо пространство”.