2013 г. ще бъде благоприятна за суеверните

share

В популярната приказка "Спящата красавица" 13-ата зла орисница не получава покана за пиршеството в чест на раждането на малката принцеса и в гнева си тя стоварва проклятие върху нея.

Някои хора не напускат дома си, ако денят е петък 13-и. Хотелите рядко предлагат на гостите си да спят в стая 13. Многобройни суеверия са свързани с числото 13.

От тази гледна точка 2013 г. ще бъде много интересна за математиците, мистиците и суеверните хора, предаде ДПА, пише profit.bg.

"Обичам да "играя" с датите и числата, интересно е", казва Хайнрих Химе, професор по физика в университета за приложни науки в Аахен, Германия.  Какво ще получим, ако от 20 извадим 13? Разликата е 7 - щастливо число в много култури. А ако съберем числата? Сборът е 33 - годишнината на христовата смърт - друго символично число.

Авторът на скорошна публикация в сп. "Икономист" отбеляза, че 2013 е първата година след 1987, в която всички цифри са различни. С особен ентусиазъм Хеме посочва, че сборът на всички цифри в 2013 г. е 6. "Шестицата е много специално и рядко число. Това е съвършеното число - равно на сбора на положителните си делители. Следващото съвършено число е 28", обяснява професорът.

От 1500-та година единствените години, в които сборът от всички цифри е бил съвършеното число, са 1999 и 2004.

През 2013 г. ни очакват два петъка 13-и - през септември и декември. Според Хайнрих Хеме няма друга комбинация между делничен ден и дата, която по-често да се повтаря от двата петъка 13-и.

"Това обаче няма нищо общо със суеверията, а е чиста математика", казва той. Има ли някакви опасения самият професор, когато мисли за предстоящата година? "Никакви", казва Хеме, който въпреки заниманията си няма любимо число.

Много хора обаче са суеверни, когато става въпрос за числа, за които се смята, че не носят късмет.

"Различните видове вярвания могат да вдъхват сигурност. Тя се изразява във вярата в Бог, вълшебници или числа. По този начин си създаваме чувство за безопасност, както и увереност, че знаем нещо, което може да ни помогне да се предпазим", казва психологът Петер Грос.

"Предразположението към суеверия е пряко съпоставимо със степента на образование. Колкото по-образован е даден индивид, толкова е и по-разумен. Причината е, че образователните системи постоянно изискват от нас да разсъждаваме и да мислим логично", допълва експертът, цитиран от БТА.

Някои форми на суеверие обаче се развиват за период от време в резултат на избирателно възприятие.

"Това, в което вярват най-много хора, се приема за истина и рядко се подлага на съмнение", обяснява Петер Грос.

Петък 13-и например е смятан за фатална дата в Европа. Изключение прави Гърция, където за лош ден се смята четвъртък, а не петък. Китайците са особено суеверни по отношение на числата, но нито 2013 г., нито числото 13 са смятани за нещастни.

В Китай, например, добър ден за сключване на брак ще бъде 13 януари 2013 г. заради двойното присъствие на числото 13. Във Франция 13 също предизвиква редица асоциации. Някои хора например избягват да сядат на маса с такъв брой гости.

Смята се също, че страната е родина на картите Таро, 13-ата от които символизира смъртта. В Южна Франция обаче на Коледа по традиция се сервират 13 десерта.

Водещи новини

Още новини