Аршата: За слогана на еврото се вдъхнових от легендата за хан Кубрат - заедно ще сме по-силни

Novini.bg
share

"Единството е сила" - това ще е мотото на кампанията за присъединяване на България към еврозоната. Автор на слогана и на знака за кампанията е Георги Георгиев-Аршата, който преди 10-ина дни спечели конкурса, обявен от Министерството на финансите.

Все още ненавършил 24 години, пловдивският учител и студент  показа, че у нас талантливите млади хора могат да постигнат успехи. Проектът на Аршата беше предпочетен от журито между общо 22 предложения на автори и фирми, участвали в надпреварата. По думите му логото комбинира 3 елемента – знака на еврото, българския трикольор и лицето на европейската монета.

"Трите линии на българския флаг заменят тези в знака на еврото, като това не пречи на четимостта на знака, а допълва българското", описва идеята си победителят Георги Георгиев, цитиран от "24 часа".

За слогана "Единството е силата" младежът обяснява, че бил вдъхновен от легендата за снопа с пръчки на хан Кубрат, който в края на живота си събрал 5-имата си синове и им завещал да не се разделят, а да са единни.

"Слоганът е най-краткият вариант на тази легенда - единството е сила, ше сме по-силни с единната валута", казва Аршата.

"Конкурсът е част от комуникационната кампания за присъединяване на България към еврозоната. Целта на кампанията, която ще бъде развита от Министерството на финансистите, не е да има някакъв общ дебат за или против еврото, а да информира и да се бори с дезинформацията, да отговаря на истинските потребителски въпроси от гражданите и от бизнеса", обясни зам.-министърът на финансите Ивайло Яйджиев при представяне на победителя в конкурса.

Кой е 24-годишният автор на логото за кампанията за еврото у нас?

В момента младият учител преподава "Компютърна графика и дизайн" на ученици в XII клас в математическата гимназия "Акад. Кирил Попов" в Пловдив.  

Учениците му са бъдещи програмисти. Занимават се и с уебдизайн, като основната им задача е писане на код. Заедно с това обаче е необходимо да изградят и визуална култура, на което ги учи Георгиев. Самият той се занимава с дизайн и визуална комуникация повече от 10 години. Завършил е художествената гимназия в Пловдив, където учители са му Костадин  Отонов и Борис Богданов.

Дипломира се в Националната художествена академия със специалност "Плакат и визуална комуникация" при проф. Николай Младенов, а в момента завършва и магистратура "Визуална комуникация" при доц. Ненко Атанасов и проф. Иван Газдов.

Преподава и рисуване в детска градина "Кокиче" в Пловдив.

"Роден съм на 16 май 1999 г. в Пловдив. Учих в гимназия "Пейо Яворов", след което продължих в "Цанко Лавренов", разказва младият преподавател.

"През следващата седмица ще защитя магистратура.  Започнах да преподавам на ученици  от есента на миналата година.

"Остана ми повече свободно време и реших да започна като учител. В математическата гимназия имаше свободно място за "Компютърна графика и дизайн", явих се на конкурс, спечелих го и започнах работа", казва младият талант. 

Водещи новини

Още новини