52% от българите не са посетили нито едно културно събитие през 2022 г.

Булфото
share

Изследване на потреблението на културни продукти от пълнолетното насеение на Република България показва доста притеснителни данни, които коментира в ефира на Дарик радио д-р Диана Андреева-Попйорданова, директор на Обсерватория по икономика на културата и зам.-директор Център за медийни изследвания и аудиовизуална политика, УНСС.

52% от пълнолетното население на Република България не е посещавало нито едно културно събитие през 2022 г.

"Данните показват една не особено радостна картина по отношение на учестието на българските граждани в културни дейности. Тенденцията не е променена и преди Ковид кризата, и след Ковид кризата. Повече от 60% от българските граждани показват, че не участват в културни дейности", посочи д-р Андреева-Попйорданова.

По думите ѝ хората, които не участват в културни дейности, живеят в селата и малките населени места, но не само. 20% от хората с най-ниски доходи отделят едва 0,5% за култура и културни дейности.

Министър Тодоров подари на Джон Малкович книга за културното наследство на България

Друг фактор е липсата на време. "Хората в най-активната професионална дейност с най-високи доходи посочват фактора време като сериозна пречка пред участие в културни дейности. Това го наблюдаваме в няколко соц изследвания назад във времето", обясни д-р Диана Андреева Попйорданова.

Посещавани от най-много българи са заведенията с жива музика (66%), исторически забележителности (61%) и събори/фестивали (54%).

Едва 38% са посетили кино, театър, концерт с поп, рок или поп-фолк музика или изложба.

Гледането на специално подбран филм по интернет (49%) е по-разпространено от ходенето на кино (39%).

Най-непопулярни са:

- цирковите представления (посещавани са само от 12%);

- концертите с класическа музика, опера и балет (16%);

- беседи, литературни четения и подобни (22%);

- библиотеките (28%).

Съвсем малко са българите, посещавали самодейни групи, курсове по танци, песни, театър (13%). Малко повече участващи в такива групи (15%) има сред жителите на градовете освен София, сред хората на възраст 25 – 39 години и висшистите. В София тази група е 10% от пълнолетното население, а в селата 8%.

Водещи новини

Още новини