Тази година НИМ навършва 45 години и по този тържествен повод музеят за пръв път ще направи нещо безпрецедентно - ще покаже на широката аудитория как се е създавал най-големият музей в страната, как са се попълвали неговите фондове, кои са неговите най-големи постижения. Кои са били сградите, в които се е помещавал музеят, коя е била първата изложба на НИМ, кои са били първите разкопки на археолозите от музея, кои държавни глави и официални лица са записали възторжени отзиви в книгата за впечатления на НИМ, кои са били най-големите и представителни изложби на НИМ? Всичко това може да научите от изложбата „45 години НИМ“/историята на музея в плакати, снимки и каталози от изложби/.
Историята на НИМ в снимки, плакати, каталози, рекламни материали и награди ще бъде представена на два етажа в сградата на музея. Втората част ще е разположена в прочутата Пленарна зала, в която на 10 ноември 1989 г. Тодор Живков е свален от власт. Тук за пръв път чрез фото постери НИМ ще „разкаже” своята „вътрешна” история - посетителите ще могат да видят онази невидима за публиката работа на големия екип от директори, уредници, екскурзоводи и информатори, които създадоха и прославят НИМ като националната съкровищница на България. Виртуална изложба на сайта на НИМ паралелно ще разказва историята на НИМ в снимки.
Тази година мотото на Деня на музеите – 18 май, е „Хиперсвързани музеи: нови подходи, нови общества”.
Програмата на събитията в „Нощта на музеите“:
От 9.30 ч. до 24.00 ч. посетителите ще могат да разгледат:
- постоянната експозиция на НИМ;
- изложбата „Спасени за поколенията“, посветена на седемте културно-исторически обекта на България, включени в списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство.
- изложбата „45 години НИМ“ /историята на музея в плакати, снимки и каталози от изложби/
- изложбата „Сакралното пространство на религиозната култура и народното изкуство по българските земи - ХV–ХІХ в.“. Иновативната експозиция показва нови уникални образци на християнското и народното изкуство от ХV-XIX век.
- изложбата „Златарството по българските земи - XVI-XX в.“ В експозицията са показани над 500 образци от най-голямата и най-представителната частна етнографска колекция, собственост на Антонио Василев, която той събира с вещина и търпение повече от двайсет години.
От 9.30 до 18.00 ч.
Игра със загадки „Тайните на българската история“
Играта е от типа „търсене на съкровище“, в която два отбора /от по петима души най-много/ обикалят музея и разгадават загадки. Победител е този отбор, който първи открие верните отговори. Ще има и специални награди за победителите.
От 10.00 до 20.00 ч.
Занимания на деца в ателиетата на Детския музейно-образователен център:
10.00 ч. – Рисунки с пясък – създаване на красиви картини от различни видове пясък.
12.00 ч. – „О писменехь” - изработване на инициали от картон, писане с пера и мастило.
15.00 ч. – „Старото школо”
От 18.00 ч. – 20.00 ч.
• „Керамика”- изработване на съдове от глина и глинени светилници.
• „Чудодейното измивало” – изработване на сапунчета.
• Рисунки с пясък – създаване на красиви картини от различни
• видове пясък.
Специална игра „Запознайте се с европейското културно наследство”
/Цена на занимание в ателие – 8 лв./
От 19.00 ч .
Концерт на музикалната група „Оратница“, която смесва български фолклор с елементи от съвременните музикални стилове. В композициите си „Оратница“ използва инструменти от цял свят.
За първи път: На някои от експонатите на НИМ ще бъдат поставени QR кодове, с които посетителите ще могат да получават повече информация за тях.
Отново: В Нощта на музеите всички издания на НИМ ще могат да бъдат закупувани на щанда на музея с 50% намаление.
Входът на НИМ ще бъде свободен от 18.00 ч. до 24.00 ч.
От 18.00 до 23.00 часа ще има осигурен автобус до НИМ, който ще тръгва от Национална галерия - Двореца на пл.”Александър Батенберг”.
НИМ с изненади за нощта на музеите
- 15.05.2018 | 12:09
- 910