Изключителна изложба по случай 100 години от създаването на българското кино се откри на Полуетаж – Изток в Националния дворец на културата (НДК) снощи.
„Автори и плакати” събира близо 100 произведения на родната приложна графика, които илюстрират популярни филми от близкото минало.
Събитието беше официално открито от директора на НДК – Мирослав Боршош, проф. Божидар Йонов – куратор на изложбата и Камен Балкански – директор на Националния филмов център.
„Ние, в Двореца, работим с много хора, които правят нашите графики. Със сигурност искам да им покажа тези. Днес се разходих и дълго стоях пред всеки един от тези плакати, защото това са произведения на изкуството. Тези творци са направили нещо невероятно в една много сложна обстановка, когато е имало страшно много условности едно произведение или творец да се изяви. Истинска чест е за нас и благодаря на всички, които са организирали изложбата, каза Боршош.
„Радвам се, че е тук и ще направим всичко възможно младите хора да я видят. Тя е при нас не само, защото празнуваме 100 години българско кино, а и защото тези автори и художници не бива да бъдат забравени. Направили са нещо впечатляващо и се радвам, че Дворецът, заедно с нашите партньори, сега ще го покаже”, допълни той.
Проф. Йонов обясни, че за него това събитие е много важно, а Националният дворец на културата е една институция, която знае за кого да отваря вратите си.
“За мен тази изложба има много голяма стойност, тъй като тя извади от анонимност изключително много автори, чиито произведения познаваме, но самите творци не сме ги знаели. Това беше причината да кръстим тази изложба „Автори и плакати”. Аз много се радвам, че успяхме да съберем 100 произведения, които да покажат нивото на българския плакат и на приложната графика по принцип, защото голяма част от тези автори в момента вече не са между нас. Благодаря на всички, които ни предоставиха възможност да съберем тази колекция, да я организираме и да я отпечатаме. Смятам, че това ще е началото на още по-голяма сбирка от произведения. Благодаря на НДК, че отвори вратите си”, каза още проф. Йонов.
„Тази изложба е изключително емоционална за мен. Чудехме се какво да включим в честването на 100 години българско кино и едно от първите неща, които обсъждахме с проф. Йонов и останалите колеги, беше изложбата на плакати. Всички знаем филмите, но плакатът е това, което ни привлича емоционално. Забравили сме, че първото усещане за един филм е неговият плакат. Вълнувам се и защото съм отрасъл с тези плакати, има дори и един на моите родители” каза за изложбата и емоциите около създаването й Камен Балкански.
„Автори и плакати” може да бъде видяна в НДК до 29 ноември.
ПОВЕЧЕ ЗА ИЗЛОЖБАТА
Изложбата “Автори и плакати” съживява една позабравена страна на визуалната ни култура – българския филмов плакат. Бурните промени в структурата на филмовото производство и разпространение от последните две десетилетия, превърнаха създаването на оригинални плакати от художествена практика в изключение. Същевременно различни национални и частни архиви са съхранили голям брой забележителни образци - безценна хроника на българското кино и съществена част от развитието на съвременния български графичен и рекламен дизайн, които заслужават да бъдат споделени с публиката.
“Автори и плакати” е опит да бъдат извадени от анонимност и забрава големите лица на българския кино плакат, защото отвъд условностите на времето и модите (технически, полиграфически, концептуални, политически и др.) са конкретните автори - с техните артистични възгледи, търсения и постижения. Поредицата от изложби и беседи е повод за създаване на сериозен масив с визуална и текстова информация, който да реконструира и съхрани един, все още неизследван дял от българското изкуство – кино плакатът и да помогне за неговото реабилитиране на културната сцена. Колекцията “Автори и плакати” е посветена на 100-годишнината на българското кино и е част от проекта на “Студио Плакат 1” КАМПАНИЯ BG КИНО ПЛАКАТ.
Съорганизатори са: Национален дворец на културата (НДК), Културен институт - МВнР и Национален филмов център Програма “Публики” на НФК.