Писатели от цял свят осъдиха електронното следене

share

Повече от 500 писатели от цял свят, включително Нобелови лауреати, осъдиха електронното следене. Авторите изпратиха петиция с писмо до ООН, в което призовават организацията да създаде международен закон, който да защитава правата на гражданите в епохата на интернет.

Повод за писмото стана разкритието, направено от Едуард Сноудън, че разузнавателните агенции имат достъп и следят телекомуникациите на всеки човек, превръщайки го в потенциален заподозрян.

Подписите са на писатели от 81 страни. Сред тях Маргарет Атууд, Дон ДеЛило, Орхан Памук, Гюнтер Грас, Джулиан Барнс, Мартин Еймис, Джанет Уинтърсън, Джон Кутси, Роди Дойл, Ян Мартел, Михаил Шишкин и др. Изпратени са и отворени писма до президента на САЩ Барак Обама, както и до организации като „Епъл", „Гугъл", „Майкрософт" и „Фейсбук".

В писмото има призив за поставяне на граница на наблюдението върху хората. Трябва да има пространство, което да е лично и неприкосновено за всеки.

Част от писмото гласи: „Всички човешки същества имат правото да не бъдат наблюдавани и преследвани. Това изначално право беше зачеркнато и се видя злоупотребата с технологичния напредък от правителства и корпорации. Човек под наблюдение вече не е свободен. Общество под наблюдение вече не е демократично. За да запазим своята демократичност, нашите права трябва да бъдат защитени както извън мрежата, така и в нея. Следенето е кражба. Тези данни не са публично достояние, те принадлежат на нас. Свободата и демокрацията са ограбени".

Водещи новини

Още новини