"Къде отиваш, Аида?", босненски филм за геноцида в Сребреница, е един от петте филма, номинирани за тазгодишната награда Оскар на американската Академия за кинематографично изкуство и наука в категорията най-добър международен филм, съобщава БТА.
Във филма на режисьорката Ясмила Жбанич се описва подготовката за избиването на над 8000 мюсюлмански мъже и момчета от босненските сръбски сили през очите на преводачка, работеща в базата на ООН в Сребреница.
Преводачката Аида, чиято роля изпълнява сръбската актриса Ясна Джурич, се бори да спаси своя съпруг и двамата си синове на фона на объркването и безсилието на служителите на ООН при напредването на босненските сръбски сили на генерал Ратко Младич.
През 2017 г. Международният трибунал в Хага осъди Младич на доживотен затвор за геноцида в Сребреница. "Хората, които не са знаели за Сребреница преди /да гледат филма/, никога няма да могат да забравят какво се е случило и това е изключително важно", каза Жбанич за портала Радио Сараево в неделя. Тя добави, че в интервюта се опитва да привлече вниманието към факта, че съдбата на над 1000 души в Сребреница още още е неизвестна.
"Много Аиди са живи днес и чакат деня, в който ще разпознаят костите и ще погребат децата си", каза режисьорката на филма.
Председателката на организация Майки от Сребреница Мунира Субашич, изгубила син, съпруг и още 22 други близки роднини в клането, каза, че номинацията за Оскар на "Къде отиваш, Аида?" е много важна за организацията, която през последните 26 години търси истината и чака справедливост.
Оскарите, най-престижните награди във филмовата индустрия, ще бъдат връчени на 25 април на церемония в Калифорния. Босненският режисьор Данис Танович през 2002 г спечели Оскар за най-добър международен филм с "Ничия земя". Жбанич спечели наградата Златна мечка в Берлин през 2006 г. с творбата си "Гърбавица" за влиянието на кървавото разпадане на бивша Югославия през 90-те години върху босненското общество. "Къде отиваш, Аида?" бе номиниран тази година и за наградата на Британската академия за филмово и телевизионно изкуство /БАФТА/ за най-добър чуждестранен филм, а Жбанич бе номитнирана за най-добър режисьор.