Южнокорейската социална сатира „Паразит“ сътвори история на наградите „Оскар“, след като стана първата чуждоезична продукция, триумфирала във водещата категория за най-добър филм, съобщават световните информационни агенции.
„Паразит“ спечели и отличията за най-добър международен филм и оригинален сценарий и донесе режисьорския приз на създателя си Пон Джун-хо.
В категориите за най-добър актьор и актриса бяха отличени съответно Хоакин Финикс за „Жокера“ и Рене Зелуеъгър за „Джуди“. За Финикс това е първа награда „Оскар“ от четири номинации, а за Зелуегър - втора. Актрисата има статуетка за поддържаща роля за „Студена планина“.
Първи отличия на киноакадемията спечелиха Брад Пит за най-добър актьор в поддържаща роля за „Имало едно време в Холивуд“ и Лора Дърн за най-добра актриса в поддържаща роля за "Брачна история". Пит има награда като продуцент на „12 години в робство“.
В Лос Анджелис се проведе 92-ата церемония по връчването на наградите „Оскар“.
Първата статуетка тази вечер отиде при Брад Пит за най-добър актьор в поддържаща роля във филма „Имало едно време в Холивуд“ с режисьор Куентин Тарантино.
Това е първият „Оскар“ за 56-годишния Пит като актьор. През 2014 г. той спечели „Оскар“ като продуцент за „12 години робство“. В „Имало едно време в Холивуд“ Брад Пит си партнира с Леонардо ди Каприо. Играта на Пит във филма на Тарантино бе оценена от критиците като най-добрата роля на кариерата му, отбелязва Ройтерс.
Съперници на Брад Пит в категорията за най-добър актьор в поддържаща роля бяха актьори като Том Ханкс за ролята си в „Хубав ден в квартала“, Антъни Хопкинс за „Двамата папи“, Ал Пачино за „Ирландецът“ и Джо Пеши за „Ирландецът“.
„Играта на играчките: Пътешествието“ на „Дисни“/„Пиксар“ спечели награда „Оскар“ за най-добър анимационен филм. Филмът е четвъртата част на поредицата „Играта на играчките“.
През 2011 г. третата част на поредицата също спечели „Оскар“. Това е десетото отличие на американската Академия за кинематографично изкуство и наука за „Пиксар“ в тази категория, която беше създадена през 2002 г., отбелязва АФП. За престижното отличие „Играта на играчките: Пътешествието“ се конкурираше с „Как да си дресираш дракон: Тайнственият свят“, „Загубих тялото си“, „Клаус“ и „Търсенето на Линк“.
За най-добър късометражен анимационен филм „Оскар“-ът отиде при „Любов към косата“. Лентата се състезаваше с „Дъщеря“, „Китбул“, „Запомнящ се“ и „Сестра“.
В категорията Оригинален сценарий статуетката отиде при „Паразит“. Филмът се пребори с филмите „Вадете ножовете“, „Брачна история“, „1917“, „Имало едно време в… Холивуд“. Това е първият „Оскар“ за Южна Корея.
В категорията най-добър адаптиран сценарий спечели „Джоджо Заека“ на Тайка Уайтити. Другите номинирани тук бяха „Ирландеца“, „Жокера“, „Малки жени“ и „Двамата папи“.
В категорията късометражен игрален филм наградата отиде при „Прозорецът на съседите“. Другите номинирани за статуетката бяха „Братство“, „ФК Нефта“, „Сариа“ и „Сестра“.
За сценография спечели „Имало едно време в Холивуд“. В категория за най-добра сценография (дизайн на продукция) филмът на Тарантино се съревноваваше с „Ирландецът“, „Джоджо Заека“, „1917“ и „Паразит“.
В категорията за костюми победител се оказа „Малки жени“. Съперници за наградата за най-добри костюми бяха филмите „Ирландецът“, „Джоджо Заека“, „Жокера“ и „Имало едно време в Холивуд“.
„Американска фабрика“ - първият документален филм на продуцентската компания на Барак и Мишел Обама, спечели награда „Оскар“ за най-добър документален филм.
Филмът, разпространен по Нетфликс, е за фабрика за стъкло в Охайо, управлявана от китайски инвеститор. Той разглежда много въпроси, като правата на работниците, глобализацията и автоматизацията. Във фабриката работят 2200 американци и 200 китайци. „Американска фабрика“ показва отблизо как културите се приспособяват една към друга. Напрежението нараства, когато фабриката не успява да изпълни плана.
Името на компанията на Обама е изписано още от началото, но самите те не се споменават във филма. Нито президентът Доналд Тръмп. За наградата „Оскар“ филмът „Американска фабрика“измести „Пещерата“, „Медена земя“, „За Сама“, „Ръбът на демокрацията“.
За късометражен документален филм статуетката спечели „Да се учиш да караш скейтборд във военна зона (Ако си момиче)“ на Карол Дисинджър и Елена Андрейчева. Номинирани бяха още „При отсъствието“, „Животът ме побеждава“, „Супермен от Сейнт Луис“, „Ходи, тичай и танцувай ча-ча“.
„Оскар“ за най-добра актриса в поддържаща роля спечели Лора Дърн за ролята си в „Брачна история“. Тя успя да пребори за статуетката Кати Бейтс („Случаят „Ричард Джуъл“), Скарлет Йохансон („Джоджо Заека“), Флорънс Пю („Малки жени“), Марго Роби („Бомба със закъснител“).
В категорията Звуков монтаж победител стана „Пълно ускорение“. Номинирани бяха още „Жокера“, „1917“, „Имало едно време в… Холивуд“ и „Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър“.
В категорията Звуков микс победител стана „1917“, преборвайки другите номинирани „Към звездите“, „Пълно ускорение“, „Жокера“ и „Имало едно време в… Холивуд“.
„Оскар“ за операторско майсторство спечели Роджър Дийкинс за „1917“. Номинирани в тази категория бяха още Родриго Прието за „Ирландеца“, Лоурнс Шер за „Жокера“, Джарин Блашке за „Фарът“ и Робърт Ричардсон за „Имало едно време в… Холивуд“.
В номинациите за монтаж надделяха Андрю Бъкланд и Майкъл МакКъскър за „Пълно ускорение“. Те победиха Телма Шуунмейкър („Ирландецът“), Том Ийгълс („Джоджо заека“), Джеф Грот („Жокера“), и Янг Джин Мо („Паразит“).
В категорията Визуални ефекти победител стана „1917“ в конкуренция с „Отмъстителите: Краят“, „Ирландеца“, „Цар Лъв“ и „Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър“.
„Оскар“-ът за грим и прически отиде при „Бомба със закъснител“. Другите номинирани в тази категория бяха „Жокера“, „Господарката на злото 2“, „Джуди“ и „1917“.
Статуетката за най-добър международен филм спечели южнокорейският „Паразит“. Той беше номиниран в категорията заедно с „Корпус Кристи“ (Полша). „Медена земя“ (Република Северна Македония), „Клетниците“ (Франция), „Болка и величия“ (Испания).
„Оскар“ за най-добра филмова музика спечели Хилдур Гуднадотир за „Жокера“. Другите номинирани в тази категория бяха Томас Нюман за „1917“, Александър Деспла за „Малки жени“, Ранди Нюман за „Брачна история“, Джон Уилямс за „Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър“.
В категорията Най-добра песен статуетката получи „(I’m Gonna) Love Me Again“ от „Рокетмен“ - изпълнение от Елтън Джон; текст - Берни Топен. Другите номинирани категорията бяха „I Can’t Let You Throw Yourself Away“ от „Играта на играчките: Пътешествието“ - текст и изпълнение от Ранди Нюман, „I’m Standing With You” от „Пробив“ - текст и изпълнение от Диан Уорън, „Into the Unknown“ от „Замръзналото кралство 2“ - текст и изпълнение от Кристен Андерсон-Лопез и Робърт Лопез, „Stand Up“ от „Хариет“ - музика и изпълнение от Джошуа Бриан Кембъл и Синтиа Ериво.
„Оскар“ за най-добър режисьор получи Пон Джун-хо за „Паразит“. Той победи в надпреварата Мартин Скорсезе за „Ирландеца“, Тод Филипс за „Жокера“, Сам Мендес за „1917“ и Куентин Тарантино за „Имало едно време в Холивуд“.
„Оскар“ за най-добра мъжка роля спечели Хоакин Финикс в „Жокера“ Той успя да пребори другите номинирани Антонио Бандерас в „Болка и величие“, Леонардо ди Каприо в „Имало едно време в Холивуд“, Адам Драйвър в „Брачна история“, Джонатан Прайс в „Двамата папи“.