Ще останем ли без прогноза за времето? Не и ако служителите в НИМХ получат достойни възнаграждения за труда си.
В предаването „Денят на живо“ синоптикът и синдикалист Анастасия Кирилова обяви, че от Института по метеорология и хидрология нямат за цел да се стига до подобни крайни варианти, но имат протестна готовност.
Искането им към управляващите е за допълнителни 4 милиона и 100 000 лв. за повишаване на заплатите на всички служители в НИМХ.
„В годините, в които бяхме в БАН, също бяхме системно недофинансирани, сега това продължава. Ако сега искаме увеличение на бюджета само за възнаграждения, не ми се започва темата за останалите пера от бюджета като високопланинските станции и битовите условия там, възнагражденията на климатичните и агронаблюдателите. Системно недофинансиране има и един от резултатите е, че нашата агромрежа е почти загубена, останали са много малко хора в страната, които извършват тези измервания. За агрометеоролгоията е важно, те правят измервания на терен за развитието на различните земеделски култури, за почвената влага. Това е дейност, която е била съвсем добре развита в годините назад и много активна в нашия институт. Климатичните наблюдатели имат значение. Всеки ден в годината тези хора са задължени да правят измервания – няма празник, няма делник“, обясни Кирилова.
Тя посочи, че заплащането на тези хора е мизерно и след удръжките падат под 1 000 лв. „А това е най-многобройният ни персонал: този на метеорологичните изследователи – на тяхната работа разчитаме всички“, подчерта синдикалистът.
„Има представителни станции в България, които се използват от цял свят“, отбеляза още тя.
И уточни какви са исканията им: „От академичните длъжности, най-ниската заплата за асистент да е 2 200 лв., за специалист със степен „Магистър“ да е 160% от минималната работна заплата, началната да е 1 500 лв., а за специалистите със средно образование - до 115% от МРЗ. Това е искане и на целия браншов синдикат „Висше образование и наука““, посочи Анастасия Кирилова.