Решението на Конституционния съд е победа за нормалността. Доказахме, че принципът за върховенство на правото има съдържание. Това заяви председателят на Асоциацията на прокурорите Владимир Николов пред Нова нюз.
„Оръжието на българските прокурори е истината, фактите и справедливостта. Нека обаче се спрат внушенията и спекулациите по отношение на прокуратурата. Прокурорите не трябва да бъдат сочени с пръст. Когато нарушаваш Конституцията, няма как да постигнеш резултат. Нека заедно с политиците осъществим съдебната реформа, но не чрез демонизиране и създаване на неверни внушения”, призова той.
„Възраженията ни бяха комплексни. Категорично не смятахме, че в правомощията на обикновено народно събрание е да фрагментира съдебната власт, да посегне на нейната единност и независимост. По отношение на квотите във Висшия прокурорски съвет бяхме против, защото ако това положение беше останало, то поставяше прокуратурата под пълен политически, а не обществен контрол”, обясни той.
„Не се опасявам от капсулиране на прокуратурата. Държахме да не се поднася прокуратурата на политически силните субекти”, каза още Николов.
„ВСС възстановява своята дейност и до избиране на нов персонален състав може да продължи да изпълнява правомощията си. Имаме спряна процедура за избор на главен прокурор, изтича и мандатът на председателя на ВАС. Трябва да има дебат. Избраните съдии, прокурори, следователи не встъпиха в своите правомощия, защото законодателната власт, в няколко поредни парламента, не изпълни своите задължения и не попълни т.нар. парламентарна квота”, смята той.
За механизма за разследване на главния прокурор, за който КС реши, той поясни: „Според мен такъв механизъм има. Имаше спор дали да бъде въведен като конституционно ниво или само в законодателството. Общественият интерес налага да има такъв механизъм, за да може този мит за главния прокурор не бъде верен и прокуратурата да бъде прозрачна.”
Той е категоричен, че реформа не се прави по този начин.
"Винаги сме подкрепяли, че в Съдийската колегия трябва да преобладават съдии, избрани от съдии. И тук нямаме различия с колегите съдии. Подкрепяме това, но държахме да не се поднася прокуратурата на тепсия на политически силните субекти. Прокуратурата няма никакво влияние върху кадровото развитие на съдиите. Единственото правомощие е при избора на председателите на ВАС и ВКС. И тук Асоциацията на прокурорите направи разумно предложение, което беше подминато. Възможно беше това правомощие да отиде в Съдийската колегия, главният прокурор да остане като правомощие на пленума. Чрез това щеше да се разреши целият комплекс от проблеми, с който се спекулира. Това не беше чуто и се премина към волно ликвидиране на единната съдебна система", каза още той.