Турчин осъди мюфтийството за 100 бона

share

Съдия-изпълнител описа вчера имуществото на два от знаковите вакъфски имота на Главната в Пловдив- Виенската сладкарница и сградата до община "Родопи" на ул. "Райко Даскалов" 23, съобщава Марица.

Петко Илиев пристигнал с изпълнителен лист и фирмите наемателки "Любимец 13" и "Юмит пропъртис" бяха принудени да напуснат помещенията. Пловдивският бизнесмен Б. Юсуфов осъдил изповеданието за невърнат заем. По данни на "Марица" става дума за над 100 000 лева. И тъй като в касата на пловдивското мюфтийство нямало нито лев, съдът постановил да се запечатат две от сградите, собственост на изповеданието. Гардове, юристи и униформени полицейски служители се озоваха на мястото на екшъна. Сред най-разпалените бранители на собствеността на сладкарницата се оказа общинският съветник Джамисет Джафер.

За него се говори, че като бивш председател на джамийското настоятелство е преподписвал и подпечатвал със задна дата анекси за преотдаване на вакъфски имоти. Той обаче не бе допуснат в сградата на сладкарницата.

Потърсен за коментар, районният мюфтия Осман Хилми обясни, че от януари месец изповеданието е известило фирмите наемателки "Юмит пропъртис" и "Любимец 13", че разваля договорите с тях. До момента обаче те отказвали да напуснат имотите. А от началото на юни до този момент не са плащали наеми на мюфтийството и така са натрупали дълг от 150 000 лева. Заедно с това, сметките за ток и вода отивали в офиса на изповеданието, тъй като партидата не били прехвърлени, а се водели на името на мюфтийството. Задълженията към EВН били 1500, а към ВиК - 800 лева.

Мюфтийството платило сумите, за да не допускат Имарет и Джумая джамия да останат без вода и ток. "Сезирали сме прокуратурата. Извадили сме изпълнителен лист за дължимите суми, но това са фирми фантоми, които не притежават реално никаква собственост и отказват да освободят имота. Така се стигна до описването от съдия-изпълнител", обясни Хилми.

За броени минути на мястото на екшъна се появи и турският бизнесмен Б. Юсуфов, осъдил изповеданието. Той бе лаконичен и отказа обстойни коментари: "Имам документ за невърнати задължения от страна на изповеданието. Дал съм заем, който не ми е върнат и си потърсих правата в съда".

Драмата с вакъфските имоти се разиграва повече от 10 години. Това е апетитната хапка за всеки, който иска да се докопа до ръководния пост в джамийското настоятелство. Като седна на стола на мюфтията, Хилми се закани да сложи край на преотдаването и парите да потекат в касата на изповеданието.

Водещи новини

Още новини