Можем само да гадаем за причините Васил Божков да реши да се върне в България. Могат да бъдат две основни групи - че има някакви пречки и проблеми пред това да остане в Дубай или, че има някакви развития в България, които може би му дават известни надежди за по-благоприятно развитие на неговата ситуация в сравнение с преди. Предполагам, че в най-скоро време ще стане ясно.
Този коментар направи Димитър Марков от правната програма на Центъра за изследване на демокрацията пред БНР.
Според него, моментът за завръщане на Божков “със сигурност не е случаен”.
“От действията личи някаква стратегия! Каква точно е - предстои да разберем в следващите дни”.
Мълчанието на политическите по темата през изминалите дни Марков отдаде на напрегнатата политическа обстановка: "Искри прехвърчат през управляващата некоалиция. А предстоят и местни избори. Знаем, че част от обвиненията срещу господин Васил Божков са свързани с корупционни сделки с участие на висши политици, така че, според мен, е нормално в момента да има такава стратегия - на изчакване, за да се разбере накъде ще се развият събитията”.
Васил Божков не е единствената фигура от бизнес елита на България, за която има основателни подозрения да се смята, че са свързани с организираната престъпност, изтъкна експертът, който очаква “и в бъдеще медийната среда да бъде основното поле на изява на немалка част от тези хора”: “В прокуратурата тепърва предстоят динамични процеси! Предстои избор на нов главен прокурор и гледане на промени в Конституцията, които съществено ще преструктурират и реформират системата на прокуратурата. Наказателните дела срещу Васил Божков са много и сложни. Моята прогноза е, че няма да е този състав и вид на прокуратурата, която ще приключи тези дела. Очаквам известно затишие след този пик на обществен интерес и на медиен интерес. Може би ще има още един, някъде около изборите, но след очаквам затишие по тези дела. Техният изход до голяма степен ще зависи от това как се развиват процесите в прокуратурата”.
Марков не е оптимист, че до есента страната ни ще стане част от Шенгенското пространство: “Казусът “Шенген”, според мен, отдавна е извън възможностите на България да окаже някакво съществено въздействие върху изхода на този процес. Европейската комисия вече официално обяви, че България технически е готова. В момента този процес е заложен на карта от вътрешнополитическите процеси в други страни-членки. Всичко е общо взето на полето на дипломацията. Но случай като този с Алексей Петров и Васил Божков със сигурност са козове в ръцете на тези държави, които все още блокират членството на България. Благоприятно развитие по тези случаи по-скоро би засилило влиянието, доколкото все още го има, на дипломатическото поле на родното правителство”.
Според Марков у нас все още говорим за групировки политически чадъри, защото страната ни не е скъсала с комунистическия режим преди над 30 години.
”Това скъсване така и не се случи. По-скоро то еволюира. Редица фигури, традиционно свързани с организираната престъпност, а постепенно изсветлиха бизнеса си. Липсата и на ефективни присъди все още е ясен сигнал, че тези процеси не само че не са скъсани, а са и далеч от скъсване”.
Според него решението е съдебна реформа и “успешно приключили наказателни дела срещу знакови фигури”.