Андрей Янкулов: Може да се стигне до фактически имунитет на временното ръководство на прокуратурата

pixabay
share

"При сега създаденото положение, при наличието на сигнали срещу изпълняващия функциите главен прокурор, ако този механизъм (за разследване на главния прокурор - бел . ред.) не бъде приведен в изпълнение, то тогава това би означавало, че по тези сигнали нищо няма да се прави. Ще изпаднем в ситуация да имаме фактически имунитет на настоящото, макар и временно ръководство на прокуратурата."

За това предупреди в интервю за БНР Андрей Янкулов, старши правен съветник в Антикорупционния фонд и бивш заместник-министър на правосъдието.

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет би трябвало да съобрази, че би създала абсолютно нетърпимо в правовата държава положение, ако този механизъм не бъде приведен в приложение, подчерта той.

Големият проблем е, че политическите сили, формиращи мнозинство зад правителството, не могат да постигнат съгласие за конституционните промени в техните детайли, смята Янкулов.

"Например като се раздели ВСС, как точно ще изглеждат двете колегии."

Относно публикациите за компютърни престъпления и манипулации на електронната система за гласуване при избора на шестима съдии за членове на ВСС Андрей Янкулов посочи: "Има достатъчно данни да се образува наказателно производство. Счетохме за необходимо да напишем този изричен сигнал (Антикорупционният фонд сезира Софийската градска прокуратура - бел. ред.) Със сигурност има данни за компютърни престъпления. Въпрос на доказване е дали ще може да се стигне до достатъчно доказателства да ангажиране на нечия наказателна отговорност."

Антикорупционният фонд сезира Прокуратурата за компютърни престъпления при избора на шестима съдии за членове на ВСС

Системата има доста проблеми и ако ще се ползва занапред със сигурност би трябвало да ѝ се направи сериозен одит, смята Янкулов. Според него ВСС трябва "да премине към друга система, която да използва за такива важни избори".

Янкулов описа как се случва гласуването в електронната система – с талон с парола и уникален линк за гласуване през собствено електронно устройство. Има установен случай, в който съдия се е опитал да гласува с талона си и му е излязъл надпис, че с този талон вече е било гласувано, изтъкна той. Друг посочен от него пример касае подаване на множество гласове през един и същи IP адрес в сградата на един и същи съд и то в почивен ден, когато се провежда вотът.

Да избереш електронно дистанционно гласуване и да отидеш физически в сградата на съд, който дори не е твоят, е много малко вероятно, отбеляза Андрей Янкулов.

Водещи новини

Още новини