Зам.-главният прокурор Даниела Машева: Справянето с миграцията изисква многостранно сътрудничество

Прокуратура на Република България
share

„Справянето с миграцията изисква многостранно сътрудничество в оперативен план, каквато е и основната роля на Консултативната група на прокурорите от Югоизточна Европа (SEEPAG)“, заяви заместник главният прокурор Даниела Машева при откриването на 33-ата годишна среща на SEEPAG в София.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1764

Темата на конференцията, на която българската прокуратура е домакин, е „Престъпления, свързани с трафика на  мигранти. Новите предизвикателства в разследването и международното сътрудничество“.

Даниела Машева поздрави участниците от името на главния прокурор на Република България Иван Гешев, и ги увери, че ръководството на ПРБ оценява значимостта и ролята на SEEPAG в подпомагането на борбата срещу тежката и организирана престъпност в региона на Югоизточна Европа чрез улесняване на бързия обмен на информация и доказателства в трансгранични разследвания.

На конференцията присъстваха заместник главният прокурор при ВАП Десислава Пиронева, говорителят на главния прокурор Сийка Милева и прокурорът от ВКП Сава Петров. 

Иван Гешев проведе работна среща с ръководството на АИКБ

Конференцията бе открита от тазгодишния председател на ротационното председателство на  SEEPAG – Цветомир Йосифов, завеждащ отдел „Международен“ във Върховна касационна прокуратура, който обясни избора на тема на конференцията с нарастването на потока от мигранти на територията на България и региона в последните години и предизвикателствата, които това поставя пред правоприлагащите органи.

Под българско председателство мрежата SEEPAG, която предоставя платформа за активно правно взаимодействие между държавите от Югоизточна Европа, отбелязва и 20 години от създаването си. 

Генералният директор на SELEC (Оперативен център за взаимодействие в Югоизточна Европа на ниво правоприлагащи органи) Огуз Серкант Акън, под чиято егида функционира SEEPAG, благодари на домакините за организацията на конференцията. Той подчерта, че подобни събития спомагат изключително много за създаване на връзки и улесняват взаимодействие при разследване на организираната престъпност.

На 33-та годишна среща на SEEPAG в София участниците от Гърция, Турция, Молдова, Черна гора, Сърбия, Румъния, Саудитска Арабия, Швейцария, Украйна, Словакия, Великобритания, Австрия, Белгия, Албания, Босна и Херцеговина, Япония представиха презентации, свързани с темата на конференцията. Те споделиха своя опит и добри практики за справяне с предизвикателствата пред водените от тях разследвания за трафик на мигранти, както и начините за надграждане на международното сътрудничество в областта на този род престъпления.

Консултативната група на прокурорите от Югоизточна Европа (SEEPAG) е международен механизъм за съдебно сътрудничество, сформиран от страните от региона на Югоизточна Европа, за да улесни съдебното сътрудничество при важни разследвания и дела за трансгранични престъпления. Тя е създадена с Декларацията на представителите на прокурорите на първата среща на Консултативната група на 11-12 декември 2003 г. в Белград.

SEEPAG е мрежа от опитни прокурори, които подпомагат SELEC по оперативни въпроси и улесняват бързия обмен на информация и доказателства при трансгранични разследвания.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1764

Водещи новини

Още новини