Засиленият миграционен натиск е причината да се извършват активни действия по разследването с цел ефективното противодействие на незаконната миграция. Тя е едно от основните предизвикателства срещу националната сигурност, како и основна дейност на прокуратурата на България. Това заяви Сийка Милева, говорител на главния прокурор, като даде повече информация за акция "Хавала".
„По разпореждане на главния прокурор и под ръководството на прокуратурите в страната, днес служители на ГД Борба с организираната престъпност, ГД Национална полиция, ГД Гранична полиция, СДВР и Жандармерия извършват претърсвания и изземвания от адреси автомобили и на лица, които ги ползват и обитават и за които има данни, че са част от каналджийската дейност. Обект на разследване са организаторите от българска страна за канали за трафик на хора, които канали са от Турция, през България, Сърбия, Румъния и оттам за страни за Централна и Западна Европа“ каза тя.
Тя допълни, че се проверяват лица, за които има данни, че са организирали транспортирането на чужденците – тези, които са набирали шофьорите. Проверяват се и лица, за които има данни, че са осигурявали помещения за временно настаняване на мигрантите.
„Дългото затъмнение в институционалните отношения между прокуратурата и МВР, което беше въз основа на политическите атаки срещу съдебната власт, даде совите горчиви плодове. В борбата за опразване на границата ни четирима български полицаи по време на служебни задължения. Надяваме се да пресечем този род престъпност, която засяга доста страни и доста граждани“, изрази надежда тя.
„За изминалата година има рязко увеличение на миграционния натиск – за 2022 г. се забелязва петкратно увеличение на незаконната миграция по българо-турската граница, в сравнение с 2021 г. Достигат се нива, които не сме виждали от 2013 г. насам. Има увеличение и на установените мигранти във вътрешността на страната, предимно граждани от Афганистан, Сирия и напоследък от Мароко“, заяви тя.
Тя обобщи, че за миналата година има 1006 досъдебни производства от прокуратурите. Внесените обвинителни актове са 523, а обвинения имат общо 940 лица. Осъдените за каналджийство са 590 лица, като има едва 4 лица, които са получили оправдателни присъди за цялата отминала година.
„Преди броени дни главният прокурор Иван Гешев посети Турция на работна среща с турския главен прокурор и вътрешният министър на република Турция. Заявихме отново готовността си за противодействие на този род престъпност. Надяваме се с тези действия днес правоохранителните органи още веднъж да докажат, че могат да опазват външните граници на ЕС и се надяваме в най-скоро време страната ни да стане членка на Шенгенското пространство“, каза още Милева.
„Днес започнаха действията по разследване, в момента протичат. До края на деня или утре сутрин ще се обобщят задържаните лица, проверените адреси, спрямо колко души има доказателства и ще бъдат обвинени, какви мерки ще се вземат“, допълни още тя.
По случая Nexo, тя заяви: „Все още се издирват двамата обвиняеми, обявени за международно издирване. Предстои изключително голям обем работа, назначаване на експертизи, молби за правна помощ до различни държави, заповеди за разследване. Ще търсим съдействие от чуждестранни служби и прокуратури. Ще се назначи международен одит за дейността на Nexo през последните години.“