Бившият заместник-министър на здравеопазването Димитър Петров е извикан в комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество КПКОНПИ.
Той е извикан във връзка с твърденията му в няколко медии, че една от причините за отстраняването му от поста са поръчките за доставки на щадящи Covid тестове за учениците.
По думите му, притеснително е, че процедурата за доставка е разделена на четири части, вместо да бъде обявена една обща.
Петров посочи още, че с процедурата за доставка на тестовете се е занимавал началникът на кабинета на здравния министър вместо ресорния заместник-министър и дирекцията за обществени поръчки. Петров изрази и недоумението си защо има промени в първоначалните условия на договорите.
Той посочи, че на една от фирмите - втората, която се е явила за участие в доставките, й се е позволило няколко дни да не подписва договор, а накрая се е провалила доставката. По думите му това е причината да се забави връщането на децата от 1-ви до 4-ти клас в училище. Според Петров е трябвало да се премине към следваща фирма - доставчик вместо да се чака некоректната фирма 10 дни.
При обявяване на втората процедура за доставка на тестове са били променени условията за неустойките, посочи още Петров. По думите му, първоначално те са били 0,5 процента на ден, а след това, по разпореждане на министъра, са били направени на 10 процента, каза още Петров. Това не беше обявено предварително и поради тази причина първите пет-шест фирми са се отказали, допълни той. Доколкото знам, има пуснати жалби от фирмите, каза още той.
Същественото е, че за големите ученици две седмици се забавиха тестовете и съответно тръгването им присъствено на училище. За мен за тези две седмици цената е много по-висока от всичко останало, защото ние, като министерство, поехме ангажимент училищата да бъдат затваряни последни и за възможно най-кратко време, припомни Петров. Той каза, че училищата е трябвало да бъдат отворени още около 21-ви - 22 ноември.
Няколко пъти направих остри забележки по тези въпроси и между първата и втората процедура за доставка на тестовете бях отстранен, коментира Петров темата за отстраняването му от поста заместник-министър. Има странно съвпадение във времето, добави той.
Петров посочи, че е имало още един опит да бъде отстранен - около 8 октомври, когато е отказал да подпише докладната записка за сливането на трите дружества - болница "Лозенец", съществуващата детска болница и "Здравна инвестиционна компания за детска болница", в която има 80 млн.лв. Сливането става лесно, но ако следващият министър иска да раздели дружествата, процедурата ще отнеме шест месеца и най-вероятно кредиторите на болниците ще искат първо да им се покрият дълговете, а след това да се разделят. С това се залага бомба на следващия министър, най-малкото това не е етично, каза още Петров.