Омбудсманът: При някои спорове е добре да има задължителна медиация

Булфото (архив)
share

При някои спорове е добре да бъде въведена задължителна медиация, каза днес омбудсманът доц. Диана Ковачева, която участва с пленарен доклад в онлайн национална научна конференция.

Организатори на форума, посветен на медиацията в различни обществени сфери, е организирано от Икономическия университет във Варна, институт "Итера" и Камарата на медиаторите в България.

Задължителни общи първи срещи между страните може да има при семейноправни или при потребителски спорове, делбени производства, дела с малък материален интерес или касаещи етажна съсобственост, посочи Ковачева. Според нея проблем е, че правната уредба по въпросите на медиацията не е достатъчно ефективна. По думите ѝ държавата трябва да заяви по-категорично подкрепата си, като се въведат гаранции за подготовката на медиаторите и за ефективен контрол върху центровете по медиация от страната на Министерството на правосъдието.

Въпреки че оплакванията пред Комисията за защита от дискриминация са с подчертано лични моменти, е възможно и при тези случаи да се търсят сключване на споразумения и помирителни производства, допълни нейният председател доц. Ана Джумалиева. Тя уточни, че работата на българската институция е аналогична като дейност и задължения на тази в САЩ, а там медиацията се счита за подходящ способ за решаване на спорове от такъв характер.

Разрешаването на спорове по извънсъдебен път е приложимо и в сферата на здравеопазването, допълни проф. Дарина Зиновиева от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Според нея въведената в действащото законодателство фигура на здравния медиатор е изключително странна и всъщност се очаква той да подпомага само общините, като се занимава с уязвими групи и здравна профилактика. Всъщност, това са посредници, а не истински медиатори, каза Зиновиева. Нейната позиция е, че възможност да се регламентира медиацията в здравеопазването дава приемането на закон за защита на пациентите, но като се вземат предвид всички специфики на тази система.

Омбудсманът призова КЕВР да не приема заявленията за драстично поскъпване на топлата вода и парното

Във Франция вече функционира медиатор-изкуствен интелект, допълни зам.-директорът на Института за държавата и правото при БАН доц. Надежда Йонкова. Според нея обаче това е притеснително, тъй като медиацията е нещо по-различно от присъждането на финансово обезщетение и цели нарушителят да осъзнае грешката си. Вариантът за извънсъдебни споразумения е приложим в много сфери, но не навсякъде, посочи Йонкова и изрази личната си позиция, че медиацията е редно да остане в обсега на човешкия интелект.
 

Водещи новини

Още новини