Камарата на следователите: Искането за закриване на Спецпрокуратурата е в интерес на Цветан Василев, Божков, Баневи, Бобокови

bulphoto (архив)
share

Камарата на следователите се обяви против предложените от "Демократична България" промени, които касаят закриване на спецсъда и спецпрокуратурата, КПКОНПИ и промяна на модела, по който се избира главен прокурор. В официално писмо до президента и председателя на НС, от камарата обясняват, че предложените промени връщат стари модели на работа. 

Внесените от народните представители законопроекти кореспондират с интересите на Цветан Василев, Васил Божков, Арабаджиеви, Баневи, Миню Стайков, Бобокови, добавят от Камарата на следователите в България, като са изпратили своето становище до президента Румен Радев и шефката на парламента Ива Митева.

Промяна в Конституцията е първият проект, внесен в парламента

Първата група проблеми, които следователите открояват - измененията нарушават принципа за разделение на властите и в частност - независимостта на съдебната власт. Вносителите на законопроектите от политическата формация "Демократична България" са допуснали съзнателно в предложените разпоредби да бъде включена и такава, която е присъствала в отменената вече социалистическа Конституция на Народна Република България от 1971г., пишат следователите и уточняват, че става въпрос за реда за избор на главен прокурор, като внесеният законопроект предвижда обвинител Номер 1 да се назначава и освобождава от президента по предложение на Народното събрание. 

ДБ внесли законопроект за спиране на дела на КПКОНПИ за 3 млрд. лв. Ето кой ще се облагодетелства

По аналогичен начин се е извършвал изборът на главен прокурор съгласно Конституцията от 1971г., което поставя под сериозен въпрос дали в действителност той би бил независим, при положение, че се излъчва от Народното събрание, който по своя характер е и политически орган. Подобно разбиране противоречи и на решение от 2003г. на Конституционния съд.

От тази коалиция многократно са били правени опити за оказване на политическо въздействие върху независимостта на съдебната власт, включително и чрез искания за лустрация на магистрати, пише в позицията на Камарата. А предложенията за изменения и в Закона за съдебната власт, даващи правната възможност на съдиите, прокурорите и следователите да членуват в политически партии или коалиции, в организации с политически цели и да извършват политическа дейност, според следователите също е в разрез с основни принципи на функционирането на съдебната власт. 

Андрей Новаков е сезирал ЕП за политическа намеса на ДБ в работата на КПКОНПИ

Колкото до закриването на спецмагистратурите, от Камарата пишат, че законопроектите кореспондират с интересите с лица, които са подсъдими или разследвани от тези органи. Относно предложението за закриване на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество, според следователите, текстовете целят прекъсване на комуникацията между Прокуратурата и Комисията, което също би било в интерес привлечени към наказателна отговорност лица, разполагащи с огромен финансов и икономически ресурс.

От Камарата обясняват, че ще уведомят със становището си Европейската комисия, Европейския парламент, Венецианската комисия, Групата държави, борещи се срещу корупцията (GRECO) към Съвета на Европа, както и посланиците на държавите - членки на Европейския съюз, на Съединените американски щати и на Великобритания.

Водещи новини

Още новини