Днес, 26.10.2020 г., се проведе видеоконферентна среща между европейския главен прокурор г-жа Лаура Кьовеши и г-жа Красимира Филипова, заместник на главния прокурор при Върховна касационна прокуратура.
По време на срещата, проведена по инициатива на г-жа Кьовеши, бе обсъдено функционирането на Европейската прокуратура и броя на европейските делегирани прокурори, които ще работят в България. Г-жа Филипова декларира позицията на главния прокурор г-н Иван Гешев, изразена и в предходната му видеоконферентна среща с г-жа Кьовеши, проведена през м. юни тази година, че двама европейски делегирани прокурори ще са недостатъчни предвид обема на предстоящата работа.
Заместник – главният прокурор сподели очакванията си пред г-жа Кьовеши, че Народното събрание скоро ще приеме промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които националната правна уредба се привежда в съответствие с дейността на Европейската прокуратура. С промените се определя статутът и правомощията на европейските делегирани прокурори, като се гарантира независимостта им при упражняване на функциите по ръководство и надзор върху разследванията от компетентността на Европейската прокуратура.
Зам.-главният прокурор Красимира Филипова отново заяви принципната позиция на главния прокурор за подкрепа на Прокуратурата на Република България в усилията на г-жа Кьовеши за осигуряване на кадрова обезпеченост и съответен бюджет за успешно функциониране на новия орган на Европейския съюз с децентрализирана структура, както и за активно и ползотворно партньорство в борбата с престъпленията, засягащи финансовите интереси на Съюза.
Г-жа Филипова използва случая, за да поздрави г-жа Лаура Кьовеши за официалния старт на работата на Европейската прокуратура, даден на тържествена церемония на 28 септември пред Съда на ЕС, на която европейският главен прокурор и европейските прокурори от държавите - членки встъпиха в длъжност. Сред тях бе и българският представител г-жа Теодора Георгиева, съобщават от пресцентъра на ПРБ.
Европейската прокуратура е независим орган на Европейския съюз, на който е възложено провеждането на разследвания, наказателното преследване и предаването на съд на извършителите на престъпления, засягащи финансовите интереси на Съюза. Организирана е на централно ниво и на децентрализирано ниво. Централното ниво се състои от централна служба при седалището на Европейската прокуратура в Люксембург. Децентрализираното ниво се състои от европейски делегирани прокурори, които са установени в държавите членки. Европейската прокуратура осъществява наказателно преследване за престъпленията от компетентността й и упражнява функциите на прокурор пред компетентните съдилища на държавите членки.