Съюзът на съдиите иска ВСС да провери има ли основание за предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев. Това става известно от обръщение на съсловната организация изпратено до членовете на ВСС и до медиите.
От организацията настояват да се направи задълбочена проверка на няколко факта, свързани с главния прокурор, която да покаже налице ли са основанията на чл. 129 ал.3 т.5 от Конституцията за - тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които накърняват престижа на съдебната власт.
ССБ се обръщат към членовете на ВСС с искане да обсъдят публично и да вземат отношение по въпроса дали главният прокурор Иван Гешев е нарушил основният принцип за работа на всички магистрати да са "политически неутрални", при публичните си изявления.
Както и да излезят с решение дали е "уронен престижът на съдебната власт чрез създаване на впечатление за превръщането на прокуратурата в политически властови център, който не зависи от демократични процедури за търсене и реализиране на отговорност" по повод разпространените от прокуратурата аудиозаписи от СРС-та, които "в отклонение от забраните по НК и ЗСРС оповестяваха разговори с участието на президента на Република България".
Друг поставен пред ВСС въпрос е за интервютата и публичните изяви на главния прокурор, при които той "нарушава презумпцията за невиновност още в началото на досъдебни производства, като публично разгласява имената на лицата, които счита, че са извършили престъпления". Както и разпространяването на "подбрани от прокуратурата доказателства по висящи досъдебни производства", за които ВСС е сезиран от Висшия адвокатски съвет, че така се "нарушава грубо презумпцията за невиновност и съзнателно привлича медийното внимание към определени дела, като това създава впечатление, че решаването на правния спор зависи не от съда, а от общественото мнение".
ССБ обръщат внимание и на публичните прояви на главния прокурор, при които той допуска "да бъдат разделени пострадалите от престъпления на такива, които биват "удостоени" с неговото внимание, и всички останали". Като в тази връзка от съсловната организацията отбелязват, че институцията на главния прокурор по дефиниция е гарант за законност и равнопоставеност.