Прокурор Андреева: Мисията на прокурора е сложна и трудна

Pixabay
share

В Римската харта и в Становище № 9 на Консултативния съвет на европейските прокурори са отразени в концентриран вид основните насоки и принципи, свързани с устройството и структурата на прокуратурата в демократичното общество. Прокурорите действат от името на обществото и в името на обществения интерес. Това смята прокурор Елена Андреева от Софийската районна прокуратура, която взе участие във вчерашното Национално съвещание по инициатива на главния прокурор Иван Гешев.

"Прокурорите трябва да бъдат самостоятелни при вземането на своите решения и да изпълняват задълженията си без външен натиск или вмешателство. Йерархичната структура е общ белег на повечето прокуратури, имайки предвид естеството на задачите, които изпълняват. Освобождаването от длъжност на прокурорите, предвид тяхната важна роля и функции, е необходимо да бъде обект на строги изисквания, които не трябва да накърняват независимото и безпристрастно осъществяване на дейността", коментира Андреева.

В речта си по повод натиска, който се оказва на прокуратурата, тя казва още:

"Прокурорите се насърчават да информират обществеността за своята дейност и резултатите от нея редовно. В Становище № 13 на Консултативния съвет на европейските прокурори се сочи, че: Мисията на прокурора е сложна и трудна - изисква професионализъм, характер, смелост, баланс и решителност. Тези лични изисквания обаче не cа достатьчни, за да се обезпечи независимостта на прокурорите. Статутът и независимостта на прокурорите трябва да бъдат ясно установени и гарантирани от закона".

Гешев: Ние сме лошите за лошите

Андреева цитира Становище № 21 на Консултативния съвет на европейските съдии, приложимо и за прокурорите, в което изрично е подчертано, че реална заплаха за подкопаване на съдебната власт представляват изказванията на политици, лица, заемащи други публични длъжности, и представители на медии – особено в контекста на висящи дела и политически кампании – когато тези лица използват опростенчески, популистки или демагогски аргументи и умишлено и целенасочено дезинформират обществеността чрез отправянето на критики към съдебната система и незачитане на презумпцията за невиновност.

И добавя, че това би могло да създаде атмосфера на обществено недоверие в съдебната власт и да наруши принципа на справедливия процес, установен в член 6 на Европейската конвенция за правата на човека.

"В заключение бих искала да обърна внимание на посоченото в доклад на Европейската мрежа на съдебните съвети - за да се постигне независимост на прокурорите, държавите се нуждаят от мерки, които да осигурят възможност на прокурорите да осъществяват основната си дейност – а именно да осъществяват наказателно преследване като бъдат защитени срещу намеса от страна на законодателната и изпълнителната власт или всяко друго влияние. Решение, различно от това, би създало положение на зависимост или задължение към орган извън съдебната система", смята още прокурор Андреева.

Водещи новини

Още новини