Двама от тримата задържани висши антимафиоти от ГДБОП остават в ареста

Булфото
share

Двама от тримата задържани висши антимафиоти остават в ареста. Според съда има опасност Цветан Панков и Кирил Ванков от ГДБОП да извършат престъпления навън, както и обосновано предположение, че са автори на престъпленията, в които са обвинени.

Обвиняемата Василена Фикирийска остава без мярка, защото според съда нямала отношение към групата.

Според събраните данни подкупите стигали до Цветан Панков чрез свидетел. Според прокуратурата наркопласьори плащали на обвиняемите Панков и Ванков, за да няма акции срещу тях, а срещу конкурентите им. Според прокуратурата има висока степен на обществена опасност и е възможно обвиняемите да повлияят на свидетели, ако са на свобода. 

Антимафиотите от ГДБОП играели "добро-лошо ченге" пред дилъри, вземали подкупи и за неутрализиране на конкуренция

По-рано пред съда Цветан Панков заяви, че са искали по-лека мярка за неотклонение от задържане под стража. Защитата му заяви, че той има множество отличия, а срещу него и колегите му свидетелстват престъпници. Имал и високо кръвно, предаде Нова телевизия. 

Кирил Ванков пък заяви, че много от свидетелите са му "изключително ядосани", защото са били задържани при операция под негово ръководство. „Не позволявай те на организираната престъпност да се разправя с тези, които им създават проблеми", каза още той.

Обвиняемата Василена Фикирийска е сочена от прокуратурата за интимна приятелка на Панков. Тя заяви, че не разбира как е участвала в схемата, а според защитата ѝ е обвиняема само, за да има обвинение за организираната престъпна група, в която по закон трябва да участват повече от 2 лица.

И тримата обвиняеми настояха пред съда да им бъде наложена по-лека мярка за неотклонение.

Разузнавачката, която е била към главна дирекция Национална полиция, е била така да се каже ковчежникът на групата. Тя е събирала всички пари и след указанията на двамата висши антимафиоти ги е разпределяла. Очаква се делото в Специализирания наказателен съд да завърши с произнасяне дали тримата ще останат в ареста.

В групата има и четвърти разследван. Той не е служител на МВР, представял се е като сътрудник на ДЕА - американската служба за борба с наркотиците и е притежавал фалшива карта на Международна полицейска асоциация. Той е бил посредник в контактите между двамата висши антимафиоти и престъпните групи. Досъдебното производство е организирано през май тази година по повод депозирана справка от Дирекция "Вътрешна сигурност" към МВР в Специализирана прокуратура.

"Засегнат е международния авторитет на страната ни заради факта, че обвиняемите лица са осъществявали сътрудничество с чуждите служби. Вярвам, че органите на МВР бързо ще върнат доверието към чуждестранните ни партньори. В резултат на тази престъпна дейност са били провалени редица наказателни производства в страната и чужбина чрез предоставянето на предварителна изпреварваща информация на разследваните лица за предстоящи действия по разследването и задържания от страна на правоохранителните органи", каза говорителят на главния прокурор Сийка Милева.

По думите ѝ, дейността на групата е била в няколко направления: Първо - получаване на подкупи от лица, занимаващи с наркотрафик, т.нар. осигуряване на чадър. Второто направление е получаване на подкупи за неутрализиране на конкуренти. Третото - предоставянето на предварителна информация по различни разследвания.

 

Операцията е безпрецедентна в България за последните десетилетия, заяви Стефан Бавков, дир. на дирекция "Вътрешна сигурност на МВР. Дирекция "Вътрешна сигурност" под ръководството на министъра на вътрешните работи и наблюдението на Специализирана прокуратура успя да неутрализира и да документира престъпната дейност на висшите ръководни служители в системата на МВР.

"Нашата работа бе изключително трудна, тъй като служителите не само добре познават способите и методите на разследване, но същевременно в хода на действията по разследването и оперативните действия те контактуваха с нас, с наши служители, което допълнително затрудняваше разследването. Изключително нагло и арогантно, безпрецедентно поведение на висшия началник на отдела за борба с наркоразпространението. Не съм виждал такова в моята практика. Той не се спираше пред нищо, за да поиска, за да изнудва, за да манипулира с цел получаване на паричните средства", каза Стефан Бавков. Групата е действала и през 2014 година, допълни още той.

Дирекция "Вътрешна сигурност" днес е депозирала в спецпрокуратурата допълнителни материали за деяния от 2014 година на двамата служители.

"Идентични, осуетяване на наказателно производство, облагодетелстване, предоставяне на класифицирана информация на криминалните среди. Всичко с цел подкуп. В хода на оперативната дейност прави впечатление, че полицаите нямаха дори морален ангажимент. Самите те имат малки деца и бяха с ясното съзнание, че покровителстваха канала не само за разпространение на наркотични вещества на територията на България, но и към страни от Европа, с което пречеха на нашите партньори. Бяхме пред сриване на доверието на страната. Те са лицата, които са контактната точка. От една година се осъществява мониторинг върху дейността на висшите служители, а по-активно от няколко месеца", каза още Стефан Бавков, дир. на дирекция "Вътрешна сигурност на МВР.

 

Водещи новини

Още новини