Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество прие решения за установяване на конфликт на интереси, както и за образуване на такива производства. Това съобщиха от пресцентъра на КПКОНПИ.
Конфликт на интереси е установен по отношение на Маринела Николова, кмет на Община Козлодуй, след получаване на сигнал за това и събиране на множество относими документи. Между Община Козлодуй, представлявана от кмета Николова, и едноличен търговец са били сключени девет договора за наем на земеделска земя. Общата площ на наетите общински ниви е близо 2250 дка., а договорите са за срок от по четири години.
Всеки договор е предшестван от съответна тръжна процедура, завършила с определяне на спечелил търга - само въпросния едноличен търговец, за всички девет договора. В същото време е установено, че кметът на Общината е отдал под аренда на този търговец и собствените си земеделски земи (два договора за близо 87 дка), със срок до стопанската 2026 – 2027 г. Именно поради наличието на тези лични договори кметът Маринела Николова е действала като свързано лице с едноличния търговец, при подписването на договорите за наем на общинска земеделска земя. Съгласно изискванията на закона, конфликт на интереси е установен за всеки от деветте договора за наем и така са наложени отделни глоби от по 5000 лв. (общо 45 000 лв.), на основание чл. 171 ЗПКОНПИ.
Прието е решение за установяване на конфликт на интереси и за Симеон Симеонов, понастоящем кмет на Община Тервел. За мандата 2015 – 2019 г. той е бил председател на Общинския съвет. В четири заседания на общинския съвет през 2019 г. (31.01; 28.02; 25.04; 16.07.) на гласуване, е било подложено предложение на МК „За нов Тервел“ за включване в дневния ред на точка за откриване на процедура за предстрочно прекратяване на правомощията на председателя на съвета и за избор на нов председател. Предложенията не са били приети, като в гласуването на всяко от четирите заседания, с глас „против“, е взел участие и самият Симеон Симеонов. С това е нарушил забраната на чл. 56 ЗПКОНПИ, според който лице, заемащо висша публична длъжност, няма право при изпълнение на задълженията си да гласува в частен /в случая свой личен/ интерес. С решението са наложени и отделни глоби от по 5000 лв. (общо 20 000 лв.).
След сигнал от орган на съдебната власт, установил факти за конфликт на интереси в хода на водено разследване, КПКОНПИ е образувала такова производство по отношение на Румен Павлов – кмет на Община Стражица. Установено е, че неговият брат, действащ като едноличен търговец, е подал до кмета на Стражица 24 заявления за издаване на разрешения за почистване от дървесна растителност на имоти. Така, след съответни процедури, са издадени 24 заповеди в полза на едноличния търговец, от които Румен Павлов е подписал 11. На основание тези 11 заповеди, кметът Павлов е издал 69 отделни разрешителни на едноличния търговец – негов брат.
Отделно от това е установено, че между Община Стражица, представлявана от кмета Румен Павлов, и едноличния търговец – негов брат, е сключен договор за отдаване под наем на земеделска земя - общинска собственост (4,151 дка, за срок от една стопанска година). С решение на комисията е установен конфликт на интереси за 12 отделни случая (11 заповеди и 1 договор за наем в полза на брата на кмета), като за всеки отделен случай е наложена глоба от по 5000 лв. (общо 60 000 лв./).
КПКОНПИ образува производство за установяване на конфликт на интереси по отношение на общински съветник от Община Царево. Предмет на проверка ще са твърденията в подаден сигнал, че в бюджета на общината за 2020 г. е предвидено финасиране за волейболен клуб в размер на 45 000 лв,, като братът на съветника е член на управителните органи на клуба, а самият съветник е гласувал „за“ това финансиране.
На 07 февруари 2020 г. Нова телевизия излъчи репортаж за строеж на морския бряг в село Тюленово. Такава информация бе публикувана в интернет и от Асоциация на парковете в България. Твърденията са, че сградата в строеж е собственост на сина на главния архитект на Община Шабла, а самата тя е презаверявала разрешението за строеж в полза на своя син. С решение на КПКОНПИ, въз основа на репортажа и публикацията, е образувано производство за установяване на конфликт на интереси за главния архитект на Община Шабла.
Съгласно ЗПКОНПИ, конфликт на интереси възниква, когато лице, заемащо висша публична длъжност, има частен интерес, който може да повлияе върху безпристрастното и обективно изпълнение на правомощията или задълженията му по служба.
След образуване на производството, Комисията изисква и получава необходимата информация и документи и се произнася с мотивирано писмено решение в срок до два месеца, който може да бъде удължен еднократно до 30 дни. Решението подлежи на обжалване или протест по реда на АПК, като установяването на конфликт на интереси с влязло в сила такова решение е основание за освобождаване от длъжност, освен когато в Конституцията е предвидено друго.
За всяко от лицата, посочени по-горе /(Маринела Николова, Симеон Симеонов, Румен Павлов) приетото решение на КПКОНПИ не е влязло в сила. За общинския съветник – Община Царево и за главния архитект на Община Шабла, конфликт на интереси не е установен с факта на образуване на производството – той се твърди и наличието или липсата му подлежи на установяване по предвидения в закона ред.