Групата действа от началото на 2019 г. и е със строго изградена пирамидална структура, на върха на която е стоял началникът на пункта. Останалите са гранични полицаи и митнически инспектори. Обвиняемите са искали и са получавали неправомерно суми в различен размер, най-често от турски граждани, но и от български. Това заяви на брифинг пред журналисти говорителят на главния прокурор Сийка Милева по повод проведената операция по противодействие на корупцията на граничен пункт ''Калотина'', предаде репортер на Novini.bg
По думите на Милева групата е генерирала между 800 и 1000 евро на смяна, като всеки митнически инспектор е заделял по 50 евро и ги давал на ръка на началника.
,,Става дума за пари, които са се събирали на смяна, като сумата е била в зависимост от автомобила - дали е бил лек или товарен, какъв е бил шофьорът'', добави Милева.
,,След предаването на определена сума не се е извършвал физически контрол на товара, автомобилът не се е подлагал на проверка с рентген или на щателна митническа проверка. Искането на подкупа е ставало или директно, или чрез мимики и жестове'', обясни още говорителят на главния прокурор.
Тя обяви, че по случая като обвиняеми са привлечени 20 лица за участие в организирана престъпна група.
,,Повдигнати са обвинения на 15 митнически инспектори и на четирима служители от ''Гранична полиция'', разясни още Сийка Милева.
,,Постъпиха всякакви сигнали от турски, сръбски и български граждани, които заявиха, че на ''Калотина'' не е възможно да се премине, без да се плати. Единственият начин е да прелетят. Пак повтарям - няма случай, в който пострадало лице да мине през пункта без да даде подкуп'', заяви от своя страна директорът на Дирекция ''Вътрешна сигурност'' в МВР Стефан Борев.