Камарата на следователите и Асоциацията на прокурорите настояват с писма президентът да подпише указа за назначаването на Иван Гешев за главен прокурор.
Повод за писмата на прокурорите и следователите е провелата се процедура за избор на главен прокурор. На 14 ноември Пленумът на ВСС гласува за втори път зам.-главният прокурор Иван Гешев да заеме поста главен прокурор.
Предстои президентът Румен Радев да подпише указ за назначаването на предложената кандидатура. По закон той не може да върне предложението на ВСС, както вече един път направи.
В писмото си прокурорската организация призовават за завършване на процедурата на избор на главен прокурор при спазване на Конституцията и законите и за "проява на държавническа мъдрост, конструктивно и отговорно поведение, както и за недопускане на политическо вмешателство в работата" на прокуратурата.
От Камарата на следователите посочват, че очакват процедурата да бъде финализирана в разумни срокове с оглед стабилността и ефективността на съдебната система, и в интерес на българското общество. В писмото на следователите, подписано от председателя на камарата Петко Петков, членовете на ВСС се призовават да отстояват независимостта на съдебната власт и да не допускат институционални и междуличностни конфликти.
Според Управителния съвет на Камарата на следователите езикът на персонална и институционална конфронтация нагнетява напрежение в съдебната система. Като допълват, че изместването на фокуса от професионалните качества на Гешев към политически дебат е в нарушение на правилата за избор на тримата големи. Затова от камарата остро възразяват срещу продължаващия политически натиск, който целял да предизвика скандал и да генерира фалшиви новини.
В писмото си прокурорската асоциация твърди, че върху членовете на ВСС е оказан недопустим уличен натиск. Това било идейно безсилие и липса на разумни юридически аргументи.
Прокурорската асоциация се противопоставя на опитите на "изолирани кръгове" да конфронтират съдийското и прокурорското съсловие. В писмото си от асоциацията задават въпроса дали в България има лица, които се страхуват от активно работеща прокуратура, която спазва законите.