Лично познавам Джок Полфрийман от 2013 година, когато ставаше въпрос за достъпа му до образование. Издадох заповед, с която му беше осигурен интернет и достъп до книги, за да продължи образованието си. Това каза в предаването "120 минути" по БТВ бившият зам.-министър на правосъдието Димитър Бонгалов.
Оставам с впечатление, че по-скоро затворническата администрация не постъпва правилно спрямо Джок Полфрийман като председател на сдружение. Издадени са нищожни актове, с които му се отнемат награди, и Полфрийман реагира адекватно, заяви Бонгалов.
По думите му методиката, по която се оценява доколко затворнциите са се поправили, е остаряла. При издаването на присъдата осъзнаванаето на вината се приемаше за смекчаващо доказателство, но при предсрочното освобождаване осъзнаването на вината не е фактор, посочи бившият зам.-правосъден министър.
Този институт на предсрочното освобождаване е от 1968 години и изисква да е изтърпяна половината присъда. В случая не се спори дали Полфрийман е изтърпял половината от присъдата си, а дали се е поправил, каза Бонгалов.
Той съобщи, че през 2017 година са подадени 2000 молби за предсрочно освобождаване, като от тях са уважени 1282.
Очаквам решението на Върховния касационен съд да бъде потвърдено, но ако не бъде потвърдено, ни чака дело в Съда за правата на човека, заяви още Димитър Бонгалов.