Край на споразуменията за причинена смърт на пътя - шофьорите, убили човек, вече няма да могат да получават условна присъда, след като бъде променен Наказателно-процесуалния кодекс. Новата мярка ще бъде обсъдена с близки на жертви на пътя в понеделник, тъй като тъкмо те настояха за нея, съобщава БТВ.
Вътрешният министър Цветан Цветанов се надява поправките да бъдат приети от парламента до месец. Наказанието ще важи с пълна сила за шофьорите, които не са зачели светофара, пешеходната пътека или са карали пили или дрогирани. "Една от мерките е отпадане на споразумението, което работеше за тези, които са отнели човешки живот, но не и за близките на загиналите по пътищата" заяви Цветанов.
Управляващите предвиждат и още драконовски мерки. В Закона за движение по пътищата ще скочат глобите за шофьорите, които не спират на пешеходна пътека от 50 на 200 лева, а книжката ще се отнема за месец. От 5 до 15 дни арест ще има за всеки, който седне зад волана, след като е пил повече от една бира.
Миналата седмица министрите Цветан Цветанов и Лиляна Павлова подписаха заповед с указания за обезопасяване на пешеходните пътеки. Целта е там, където липсват съоръжения, пътни знаци и светофари или те не са поддържани добре, да се приведат в съответствие с изискванията за безопасност.
Град с размерите на Банско, Трявна или Сопот е бил заличен през последните 10 години заради катастрофи. Инцидентите на пътя са отнели живота на около 9000 души, сочи статистиката на НСИ. Всяка година ранените са близо 10 000, или иначе казано - 100 000 българи са останали инвалиди в различна степен за последното десетилетие.
Високата скорост, употребата на алкохол, липсата на предпазни колани, отсъствието на адекватна реакция при оказване на първа помощ са сред основните причини за тежките сблъсъци на пътя в световен мащаб.