Разходите за експертизи за 2017 година са били 8,05 процента от бюджета на МВР. Това е много крупна сума, каза пред журналисти в Пловдив главният прокурор Сотир Цацаров. Той участва в Национална конференция по съдебна медицина и деонтология.
По думите му преди два месеца в общо писмо, от прокуратурата и МВР, е отправено искане към МС за отпускане на 8 милиона лева за покриване на натрупаните до момента дългове за експертизи, голяма част от които касаят съдебните медици, но и автотехнически и други експертизи. Той даде пример със Северозападна България, където три окръга разполагат само с един съдебен лекар, който е пред пенсия. Към този специалист към момента тежат 232 неизготвени експертизи и нито една платена, а това води до тотално забавяне на съдебния процес. Според Цацаров не може да се говори за протест на съдебните лекари и за необосновани искания, защото работата на експертите е труд, който трябва да бъде заплащан. И добави, че е необходима различна организация на тяхната работа.
По инициатива на прокуратурата и на съдебните лекари в момента работна група работи по създаването на Национален център по вещи лица, който да организира изцяло работа по съдебните експертизи и който да бъде под шапката на правосъдното министерство. "Ние трябва да мислим за изцяло нова структура, за централна криминалистична лаборатория и такива лаборатории по места", каза още Цацаров. Не е нормално в Русе, където е трафикът на наркотици през Дунав мост, в местната лаборатория да може да се изследва само хероин и марихуана, а всякаква друга синтетична дрога и кокаин да се изследва в Националния институт по криминалистика. Това бави изключително много съдебния процес, посочи главният прокурор.
По отношение на задържането на семейство Баневи във Франция, Сотир Цацаров каза, че предстои съдът там да вземе решение за изпълнение на издадената Европейска заповед за арест. Към момента продължават претърсвания и изземването на документи. Срещу тях е образувано досъдебно производство за данъчни престъпления, присвоявания и пране на пари, като начална точка на разследването е "Полимери" - Девня и няма да се ограничи само с него. Утре специализираната прокуратура ще изнесе подробности по случая, каза Цацаров.
По думите му аналогичен е случаят и по отношение на Димитър Желязков - Митьо очите. Вчера страната ни е уведомена по официалния ред, че турският съд е допуснал екстрадицията му в България, като се очаква решение на изпълнителната власт как да бъде осъществено окончателното предаване.
Главният прокурор бе категоричен, че обвиненията срещу Иво Прокопиев нямат отношение към неговата издателска дейност и въобще не засягат свободата на словото. Той поясни, че срещу него са образувани две досъдебни производства, касаещи бизнес и приватизацията на "Каолин", както и на находища за такива полезни изкопаеми в Разград и други места.