Три години пробация за убийство на пътя

share

Дъщерята на Светлана Горова е убита на пешеходна пътека през 2006 година от шофьор, който тя твърди, че бил дрогиран. Кръвна проба за наркотици обаче не е била взета, въпреки настояването от страна на майката. Доскоро шофьорите в България изобщо не се тестваха за наркотици, показа БТВ.

Междувременно следствието за катастрофата започва да прави внезапни завои. Защитата на шофьора изважда документи, според които спрял микробус е пречел на видимостта му. Освен това се твърди, че той е карал с 50 км/ч. Майката подава жалба в прокуратурата, че делото се води „непрофесионални и тенденциозно”

„Няма да прекратя делото. Ще поискам допълнителни следствени действия, което е в интерес и на родителите, тъй като те искат да излезе наяве обективната истина”, казва Стеляна Кожухарова, говорител на прокуратурата.

Майката на убитото момиче се среща и с тогавашния министър на вътрешните работи Румен Петков, защото има сериозни подозрения, че следствието фабрикува обстоятелства, които оневиняват шофьора убиец. След медийния шум и намесата на Румен Петков е сменен следователят по делото. Горещите следи за обстоятелствата около инцидента обаче са загубени безвъзвратно.

Делото за катастрофата завършва успешно за човека, отнел живота на дъщерята на Светлана Горова. Осъден е на 3 години пробация. Миналата година така нареченото наказание вече е изтекло. Пет години по-късно или едва преди няколко седмици Пътната полиция вече разполага с техническа възможност да проверява шофьорите за наркотици. Броят на уредите за тест на дрога е твърде ограничен.

„Трите му години пробация минаха. Шофьорската му книжка бе отнета за три години, но и това вече изтече. А застрахователите трябваше да ни изплатят 100 хиляди лева кръвнина, но това не стана. Те казаха, че от добро сърце решават на мен и на съпруга ми да ни дадат по 20 хиляди лева. Не, че парите нещо щяха да ни стоплят, но дори и това не се получи, както трябваше”, коментира шест години след инцидента Светлана Горова.

Тя поясни, че все още се бори за законови промени, така че престъпниците в такива трагични случаи да търпят по-тежки наказания.

„Родителите на 6-те убити деца на Великден в Симеоновград се свързаха с мен. Отидохме в парламента, където ни обещаха кръгла маса по темата. Просто тярбва да стане ясно, че пробацията не е релна и адекватна присъда за тези убийци – за това се борим вече толкова години”, допълва Горова.

Пробацията всъщност означава, че човекът е на свобода, единствено трябва да се удостоверява в полицията, че е в наличност, обясни жената. Според майката на убитото дете много от свидетелите са променили показанията си по незнайни причини. „Шофьорът на маршрутка, който станал свидетел на инцидента, пред нас говореше едно, а в показанията му пред съда прочетохме съвсем различно. Имаше и свидетели, че същия ден въпросният убиец Иван е бил освободен от столично РПУ за употреба на наркотици, че приятелката му дошла да го вземе, двамата пак си взели дозите и тръгнали да карат. Тези свидетели обаче пак изчезнаха и не дадоха показания. Това се дължи или на подкупи, тъй като убиецът има заведения и ресторанти”, казва Горова.

Според Владимир Тодоров, председател на Асоциацията на пострадалите при катастрофи, законодателството ни в момента обрича на подобен завършек всички пътни инциденти с трагичен край. „Ето 2012 година сме, а все още съществува възможност, когато някой убие на пътя, прокуратурата и виновният да си стиснат ръцете, той признава, че е сгрешил и до дело не се стига. Такива споразумения бяха въведени през 2007 година с мотиваа да се разтовари затрупаната от дела съдебна система. Но ние искаме, когато има смърт, да няма възможност за споразумение, а реален съдебен процес”, заяви Тодоров.

Водещи новини

Още новини