Съветът на ЕС съобщи, че днес 18 държави, сред които и България, са постигнали съгласие по основаването на Европейска прокуратура.
Новата структура ще започне да действа три години след приключването на процедурата, предаде БТА. От процедурна гледна точка след днешното решение ще бъде необходимо становището на Европейския парламент.
В съобщението е изразено очакване евродепутатите да се произнесат преди лятната ваканция, а окончателните текстове да бъдат утвърдени наесен.
Европейската прокуратура ще бъде разположена в Люксембург и ще бъде ръководена от главен прокурор на ЕС. Тя ще изпрати свои прокурори във всички държави, приели да участват в новата структура. Командированите прокурори ще се занимават с конкретните дела в приемащите държави, а работата им ще бъде наблюдавана от центъра в Люксембург.
Европейската прокуратура ще разследва случаи с измами, нанасящи щети на бюджета на ЕС, като злоупотреби с ДДС или структурни фондове.
В Европейската прокуратура, освен нашата страна, ще участват Белгия, Хърватия, Кипър, Чехия, Естония, Германия, Гърция, Испания, Финландия, Франция, Латвия, Литва, Люксембург, Португалия, Румъния, Словения и Словакия. Италия и Австрия са изразили желание да се присъединят, като тази възможност се отнася и за останалите седем държави от ЕС, които засега се въздържат.