Предадената на съд за длъжностно присвояване на животоспасяващо лекарство в големи размери Петя Кочева, управителка на аптеката в Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания „Д-р Марко Марков“ във Варна, бе осъдена окончателно на 3 години лишаване от свобода с 5-годишен изпитателен срок от Варненския окръжен съд и призната за виновна за извършено продължавано престъпление по член 202, ал. 2, т. 1, във връзка с член 201 от Наказателния кодекс, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.
Първата съдебна инстанция – Варненският районен съд, произнесъл ефективна присъда лишаване от свобода за срок 4 години и 6 месеца при общ режим в затворническо общежитие спрямо магистър-фармацевтката по обвинителния акт на Районната прокуратура във Варна. С присъдата Варненският районен съд лишил подсъдимата Петя Кочева и от право да упражнява професията магистър-фармацевт по член 37, ал.1, т.7 от НК.Последвала жалба от защитата на подсъдимата срещу ефективната присъда пред Варненския окръжен съд, станала повод за въззивното производство за извършеното длъжностно присвояване на животоспасяващите лекарства за лечение на рак на гърдата на стойност 42 778 лева.
Подсъдимата Петя Кочева като управител на аптеката в онкологичната болница във Варна била наясно, че при лечението на пациенти с медикамента „Херцептин“ в отделението по медицинска онкология и палиативни грижи се реализирали излишъци, както и че отчетността в лечебното заведение и последващият контрол били занижени. Решила да се възползва от това и да си набавя допълнителни доходи, като продава излишъците. В началото на 2014 г. Петя Кочева се запознала със собственика на няколко аптеки в Пловдив Николай Александров. По нейна инициатива двамата се срещали и тя му продавала животоспасяващия лекарствен препарат „Херцептин“, който присвоявала от болницата. Липсите на медикамента след присвояването, извършвано от Кочева, били замествани от персонала на лечебното заведение от икономии, които се правели при разреждането му.
Присвоителните действия на управителката на аптеката Кочева били забелязани от служители в онкоболницата през септември 2014 г., след като им направило впечатление, че приготвеното количество с флакони „Херцептин“ не отговарят на записаното в лекарския лист. Достъп до медикаментите имала единствено Петя Кочева като управител на аптеката.
Така от 5 септември до 25 октомври 2014 г. подсъдимата успяла да присвои 39 флакона с лекарствения препарат, като стойността му била 42 778 лева според назначената по делото съдебно-оценителна експертиза. След като набавила количеството, Кочева провела разговор със свидетеля Александров и двамата си уговорили среща пред хотел в Несебър.
Подсъдимата влязла в автомобила му и предала чанта с 39-те флакона „Херцептин“. За лекарството Александров платил на ръка на Кочева 29 250 лева. При претърсване на автомобила на свидетеля лекарственият препарат бил намерен и иззет. При обиск на Кочева на същата дата полицията иззела получената сумата, която е отнета в полза на държавата. Решението на Варненския окръжен съд е окончателно.