Христо Иванов предупреди за незащитен софтуер за избор на членове на ВСС

share

Установихме, че софтуерът с който ще се произведе изборът на нови членове на ВСС, не е защитен. Няма гаранции, че броенето на гласовете, посредством този софтуер, ще бъде заменен. Това каза бившият правосъден министър Христо Иванов в предаването „Лице в лице“ по БТВ.

„Тази година се смени администрацията на съдебната власт - ВСС. Предстои изборът на магистратите за следващ 5-годишен мандат. Половината от членовете ще бъдат избрани от магистратските среди, а другата половината от НС. Тази смяна на властта в съдебната система предизвиква много съществени скандали“, припомни Иванов.

„По думите му макар и да става дума за технически избор, това касае 1/3 от държавата власт. От този орган зависи ходът на съдебната реформа“, подчерта той.

Софтуерният инженер Божидар Божанов коментира, че няма индикации, че някои от добрите практики са били приложени. „Системата е реализирана по най-простия начин. При тази система не се пазят бюлетини, а просто едни числа, които се добавят към кандидата. Не може да се разбере дали резултатите са били манипулирани. Това може да стане чрез хакер, който е допуснат вътре в системата“, добави той.

Според Иванов вече е имало хората, които са се възползвали от тези пробойни. „Това генерира скандали, които се замитаха под килима“. Иванов призова да не се стигне до костинбродски сценарий на избора.

Румен Георгиев, говорител на прокурорската колегия коментира, че заради подобни обвинения са се забавили европеоекти. Той подчерта, че системата се атакува неоснователно. „Аз съм си свършил работата. Внедрили сме системата и тя работи. Няма нещо на този свят, което не може да бъде оплюто, но вече е късно да се правят нови тестове. Това е по-сигурната процедура. Надявам се, че когато бъдем сменени съдебната система ще бъде оставена на мира от политизирането и конфронтацията. Ние не сме за два дни хора, ние сме с голям професионален опит и не може да се хвърлят обвинения в пространството“, подчерта говорителят.

„Аз не съм тук като политик. Не продаваме никаква електронна система, защото изборът дали ще се гласува с хартиена бюлетина или по електронен път изборът е на българските магистрати“. Георгиев изнесе данни, според които 44 следователи ще гласуват дистанционно, 1379 прокурори искат електронно гласуване. От 2237, 1370 са избрали да гласуват по този начин. Този избор е важен, защото няма на 5 души един да е представител, а всеки ще има своя глас. Това е пряко гласуване. Невъзможно е да се съберат всички магистрати в България на едно място. Не е достатъчно само да се обяви прекият избори, за да има пряк електронен избор. Нашият съвет имаше задачата да организира електронното правосъдие и го направи“, увери Георгиев.

Той цитира данните на независими експерти, които твърдят, че електронният избор е по-честен от хартиената бюлетина. „При електронният вот опасността от манипулация е в пъти по-малко. В машината остава запис за това кой е влизал в системата“.

Той от своя страна попита Христо Иванов, кой избран магистрат по новата система е лош и предупреди, че така не бива да се говори без доказателства.

Водещи новини

Още новини