Новосъздадените спецсъдилища и спецпрокуратури, придобили известност с названието "Антимафия", започват работа от днес. Те бяха създадени с цел да гледат дела срещу организирани престъпни групи, които се занимават с тежки престъпления.
Така разследванията ще се водят по-бързо, а делата се очаква да приключват в по-кратки срокове. Част от магистратурите ще започнат първия си работен ден с непопълнен състав. Ръководителите на двете спецпрокуратури Борислав Сарафов и Светозар Костов искат дори увеличаване на щата на двете звена.
Според Сарафов и Костов около 80 ще са делата, които от цялата страна ще постъпват плавно от началото на годината. Това ще са незапочнали в съда процеси, които вече ще са от компетенцията на спецсъда. Още около 350 са незавършените все още от прокуратурата разследвания, които също ще дойдат в новите звена, но след приключването им. Не очакваме камиони с дела от първия ден, коментира преди дни Костов. По два отдела ще има във всяка прокуратура - криминален и стопански, а по всяко дело ще се явяват по трима прокурори - по двама от първоинстанционната и един от спецапелативната. Така по-висшият прокурор ще довършва делото си на втора инстанция в съда.
Статистиката сочи, че делата, които ще са от компетенцията на спецобвинителите след 1 януари, през 2008 г. в цялата страна са били 135, през 2009-172, през 2010-209. Предизвикателството пред мен е този съд да заработи и да отговори на очакванията на обществото за справедлив, ефективен, компетентен и принципен съд, посочи веднага след избора си за председател на първоинстанционния спецсъд Георги Ушев. Не поемам този пост с нагласата да водя битки с когото и да било и не очаквам да има политическа намеса в работата на съда, каза той.
Председателят на Специализирания съд изрази увереност, че всеки съдия ще взема решенията за делата професионално по доказателствата. Според него в закона има предпоставки процесите да приключват по-бързо. Възможно е едно дело да приключи за няколко месеца, но много зависи от това колко дела ще постъпят, когато Специализираният съд заработи, каза Ушев.
Вземането на справедливо решение обаче, е много по-важно от самоцелната бързина за приключване, заяви той. Изборът на част от ръководителите на двете съдилища и прокуратури бе съпътстван от някои затрудненияЧаст от кандидатите нямаха стаж, други сами оттеглиха кандидатурите си, за трети - не бяха събрани достатъчно гласове от членовете на Висшия съдебен съвет. За да заработят спецзвената бяха отпуснати няколко милиона лева. Висшият съдебен съвет гласува и 2,5 млн. лева за изграждането на специализиран арест.
Пристроеното специално крило има 10 килии за по четирима арестанти и две помещения за защитени свидетели. Предвидени са отделни входове за магистрати. Специализираният съд ще заработи първоначално с пет заседателни зали, които се оборудваха до последно. За първи път в България вече има и съдебна зала, в която арестанти ще стоят зад стъклена преграда. Останалите четири зали нямат подобни.
Към двете специализирани спецсъдилища ще работят 30 охранители. От тях 23-ма са за охрана, а другите седем са за конвоиране. Всички те ще бъдат избирани по подготвеност, издръжливост и добра физика. Близо 2 млн. лв. бяха отпуснати и за заплати на всички 134 човека в специализираните съдилища и прокуратури. Администрацията на двете съдилища и прокуратури ще е в рамките на 81 човека - 25 в първоинстанционния и 16 в апелативния съд, 30 в първоинстанционната и 10 в по-горната спецпрокуратура.
Милион и 660 хил. лв. ще са режийните разходи на двата спецсъда и прокуратурите до края на годината. Около 1,9 млн. лв. струва обзавеждането и техниката. Общо 800 хил. лв. от тях отиват само за компютри. Към всички тези пари ВСС отпусна и средства за осигуровки на работещите и други видове плащания. Те са в размер на още около 800 хил. лв. Така общо за двете спецсъдилища и двете спецпрокуратури отиват близо 6,4 млн. лв.