Пресцентърът на Министерството на отбраната разпространи отворено писмо на министъра на отбраната в оставка Николай Ненчев до главния прокурор Сотир Цацаров.
Изхождайки от декларираните от вас принципи за законосъобразност в действията на прокуратурата и спазване на принципите за функциониране на правовата държава намирам за необходимо публично да задам няколко важни въпроса, се посочва в писмото. Ненчев отбелязва, че в качеството си на обвиняем по досъдебно производство 19/2016 г. на Военно-окръжна прокуратура не е получил тези отговори досега. Според него отговорите на тези въпроси са от съществено значение за функционирането на демокрацията и за обществото.
В постановлението за привличането ми на обвиняем като "подбудител" за престъпление по чл. 282 от НК, извършено от мой подчинен изрично е написано правото ми по чл. 55 от НПК "да се запозная с делото, включително и с информацията, получена чрез използване на специални разузнавателни средства", е писал Ненчев. Той пита използвани, прилагани и разрешавани ли са в досъдебното производство специални разузнавателни средства спрямо него в качеството му на министър. Кой и на какво основание по закон и за какъв период е наредил това, е попитал още министърът. Той се интересува и дали лицата, които са реализирали тези специални разузнавателни средства, имат съответното ниво за достъп до класифицирана информация, включително информация на НАТО, която като министър на отбраната получава ежедневно и е с най-висока степен на класификация в страната и в Алианса.
Министърът се интересува къде е отивала информацията, която ежеседмично му се докладва от служби "Военна информация" и "Военна полиция", от националния команден пункт на БА, от компетентните органи в МО и щаба на отбраната. Кой гарантира опазването на тайната, в случая от значение за националната и съюзната сигурност, е попитал още Ненчев. Той задава и въпроса дали е гарантирана сигурността на тази информация и спазен ли е основният принцип на Закона за защита на класифицираната информация "необходимост да се знае".
Според министъра такава информация няма нищо общо с повдигнатото обвинение, но би била изключително опасна при използването и за политически преследвания и пробиви в националната сигурност. Може ли вие или някой друг компетентен орган да гарантирате на мен и българското общество, че някой няма да злоупотреби с данни и факти, станали му известни по този начин и те да достигнат до трети страни, е попитал още министърът.
Ненчев смята, че Цацаров дължи тези отговори на българските граждани. Необоснованото подслушване на висши държавници е практика на едно отречено от българското общество тоталитарно минало, в което за осъществяване на политическа репресия бяха впрегнати всички ресурси на тоталитаризма, включително и българският съд и прокуратура, е посочено в писмото на Ненчев. В него е отбелязано още, че поради това доверието в тези институции е толкова ниско. Липсата на информация и разнопосочните политически интереси, както и системното пренебрегване на националната сигурност от някои публични институции ми дават основание да задам моите въпроси, е отбелязал в писмото Ненчев.