Той няма информация досега конвенцията да е прилагана от Бразилия за български гражданин, но посочи, че тя съдържа член, според който, ако двете държави преценят, че е в интерес на правосъдието, наказателното производство може да се прехвърли от едната държава в другата.
"Адвокат Леандро Перейра се занимава само с мярката за неотклонение на Боевски. Водим преговори с друг бразилски адвокат, професор, който да се заеме със случая и да инициира прехвърлянето на наказателното производство от Бразилия в България", каза още Дерменджиев, но не пожела да съобщи името на юриста.
Според адвоката на олимпийския шампион, досега в Бразилия не е направено нищо повече освен, че са разпитани Боевски, служителят от летището и другият, който е задържал Боевски.
За да се прехвърли случаят в България, това трябва да бъде изискано от защитата на Боевски в Бразилия. “Българският език е приоритетен и е по-добре да се води разпитът на родния му език за изясняване на истината”, каза Дерменджиев и допълни, че багажът на Боевски е чекиран до София и българските власти имат отношение към пратката и целия случай.
Според Дерменджиев при такъв тип трансфер на наказателно производство трябва да има адекватно наказание в двете държави и в присъдата била еднаква в Бразилия и в България – затвор от 5 до 15 години.