Борисов: Мониторингът на ЕК ще отпадне, когато си свършим работата (видео)

Булфото
share

Вече 10 г. сферата на правосъдието и вътрешния ред са подложени на проверка от ЕК. Много доклади бяха написани и в резултат на това бяха предприети множество реформи. Този механизъм продължава прекалено дълго и не допринася за подобряване на системата. Това каза по време на парламентарния контрол депутатът от БДЦ и зам.-председател на Народното събрание Явор Хайтов.

Механизмът се превърна в инструмент за постоянен натиск върху съдебната система, за очерняне на магистрати. Този механизъм е изчерпан, добави той.

Каква е общата политика на българското правителство за отпадане на механизма и в какви срокове предвиждате свалянето на този безсмислен надзор, обърна се Хайтов с въпрос към министър-председателя Бойко Борисов.

Премиерът каза, че приема мониторинговият механизъм повече като механизъм за сътрудничество. В тази сфера се направиха много неща, но още много трябва да бъдат направени. С много добрия диалог с Европейската комисия мисля, че сме на правилен път. В сряда главният прокурор ще пътува за Брюксел, за да съгласуваме следващите стъпки, заяви Борисов.

Механизмът ще отпадне, когато свършим всичката си работа и аз истински се надявам, че страната няма да бъде тласната в политически хаос, тъй като тогава съдебната реформа няма как да бъде осъществявана, подчерта премиерът.

Зам.-председателят на ПГ на БДЦ Румен Йончев попита Борисов дали смята да предложи на Европейската комисия съдебната ни система да се наблюдава чрез вътрешен механизъм - ежегоден доклад, изготвян от председателите на трите големи съдилища у нас.

Първо да си свършим нашата работа, а оценката винаги идва. Затова казвам, че догодина, до лятото, приемайки законите, извършвайки реформите, ще имаме ново решение, коментира министър-председателят.

Той отбеляза още, че сега всички са видели, че сме много по-подготвени за Шенген. Като пример за това Борисов даде информацията за безуспешните опити на терорист да премине през границата ни. С времето едно по едно нещата се подреждат, въпросът е да има пълно единодушие и помощ от българския парламент по тази тема. Ако има успех, ще е общ, ако има загуба, само ще си говорим и ще се нападаме. Надявам се да е първият вариант, завърши министър-председателят.

Водещи новини

Още новини