Когато дойдем до времето, в което никой няма да знае кой е главен прокурор у нас, тогава значи сме много добре. Ето например в Белгия хората не знаят кой е главен прокурор, нито се интересуват от това. Техните институции обаче работят и хората са спокойни, чувстват се защитени, защото държавата е зад тях. Няма значение името на главния прокурор и заместника му, трябва да работят.
Това каза в ефира на БНТ бившият зам.-главен прокурор Бойко Найденов. Коментарът му беше в отговор на въпрос на водещия кога ще имаме правилния главен прокурор.
Найденов коментира и антикорупционния закон. Той заяви, че първият вариант на законопроекта на Меглена Кунева е бил „крайно неработещ“. „Имаше много неща, които можеха да се направят по него, но за мен е важно, че се приеха се нашите предложения, на АБВ“, каза той.
По думите първото предложение на закона „овластяваше един човек, като с искането да се направи едноличен орган за борба с корупцията“.
„Сега това е преобразено в колективен орган, което е по-приемливо. Важна е и ролята на новото бюро за антикоруция, което законопроекта предвижда. Това трябва да бъде един работещ орган за борба с корупция по високите етажи, защото създаването на този орган ще спомогне започването на нови проверки“, каза Найденов.
Той обясни, че е много важно в борбата с корупцията да участват основно експерти. Той разказа, че преди години ходил на обучение в Маями, където видял как действа комисия от експерти по закона за изпирането на пари.
„От там ми казаха - ние на ден получаваме по 2000 сигнала за пране на пари. От тях подбираме два, три, най-важните. Такъв трябва да е и нашия орган, да умее да отсява важните сигнали“, категоричен е бившият зам.-главен прокурор.