Цацаров: Лесно е да си Радан Кънев, трудно е да си Петър Москов

Булфото
share

Всеки човек изпитва зависимости. Онова, което се прави като съдебна реформа от сегашното ръководство на Министерството на правосъдието е само половината от необходимото - говорят се фрази, но толкова, констатира първият ни обвинител. Това каза в предаването "Беновска пита" по Канал 3 главният прокурор Сотир Цацаров.

Ще има адвокати, които ще посочат мен като главният виновник за провала на борбата с престъпността. Но ще дойде време когато аз ще покажа данни какво е правила прокуратурата – разследванията се водят от МВР.

Прокуратурата не е неконтролируема – тя подлежи на контрол от съда. "Лесно е да си Радан Кънев, трудно е да си Петър Москов", коментира Цацаров. Имал съм два разговора с Радан Кънев, призна той. Главният прокурор обяви, че е готов да разговаря отново с него, но публично и категорично отхвърли неговите обвинения.

Ако се появи книга на правосъдния министър Христо Иванов, ще си я купя, каза Цацаров. Той отрече да се обръща към него с неуважение, но добави, че за момента онова, което той предлага са само общи фрази и е 50% от необходимото, останалото тъне в забрава, добави той. Не съм от тези, които лесно пускат, каза Цацаров по повод популярното от близкото минало послание: "Ние ги хващаме, те ги пускат". Това не върви в една нормална държава, каза той.

"Трябва да сме в едно съзнание, в което всички да знаем какво правим", каза той.

В новия Закон за съдебната власт законодателят въвежда едни изисквани за главния прокурор. Подобни има и за председателите на големите съдилища, но какъв трябва да бъде първият обвинител, попита Цацаров - да е разумен, рационален, да не е прибързан в своите реакции и да знае, че не е над нещата.

"Пак ще опрем до пожарната", коментира Сотир Цацаров по отношение на проблемите в Гърмен и "Орландовци". Но когато години наред си ползвал тези хора, като си търгувал с гласовете им и си ги държал при различни условия, очевидна е спекулата, отсече той.

За КТБ нещата вече са в съда. Прокуратурата няма нищо, което за знае повече от това, което има следствието. Останалото би значело това да се използва за алъш-вериш. Самосезирането на прокуратурата трябва да се поощтрява, но трябва да има определени граници. Прокуратурата не е универсалният лост, който може да се набърка за решаването на всеки проблем, отсече той.

Водещи новини

Още новини