Прокуратурата подхвана активисти на „Протестна мрежа”

share

Прокуратурата проверява членове на „Протестна мрежа” имат ли легален източник на средства и дали не се възползват от незаконно финансиране. Това съобщиха вчера от пресслужбата на държавното обвинение.

Предварителната прокурорска проверка е започнала след подаден в началото на миналата година сигнал до държавното обвинение от издателя на агенция ПИК Недялко Недялков. В него той настоял НАП и прокуратурата да проверят източника на доходи на Асен Генов, Антоанета Цонева, Николай Стайков и Константин Павлов, тъй като по данни на Недялков те „извършват активна дейност, която изисква значително финансиране“. Освен това подателят на сигнала поискал да се провери и дали четиримата са декларирали по надлежния ред и са заплатили дължимите данъци върху своите доходи.

От държавното обвинение допълват, че в сигнала се описват също организации с нестопанска цел, в които Генов, Цонева, Стайков и Павлов осъществяват дейност, както и получени от тези юридически лица финансирания от институт „Отворено общество”, Тръст за гражданско общество в Централна и Източна Европа и фондация „Америка за България”. Проверката е била възложена на Софийска градска прокуратура, където чрез случаен избор за наблюдаващ прокурор е определена Боряна Бецова. „След преценка, че липсват достатъчно данни за образуване на досъдебно производство и не се налага извършването на неотложни действия по разследването, прокурор Бецова е възложила извършването на проверка на ГД „Криминална полиция” при МВР. Към настоящия момент тази проверка не е приключила”, допълват от държавното обвинение.

В съобщението на ВКП се подчертава, че обект на проверка не са НПО-та, а самите Асен Генов, Антоанета Цонева, Николай Стайков и Константин Павлов. Затова ще се проверяват само доходи, които четиримата са получавали в лично качество включително и такива от неправителствени организации. От прокуратурата допълват, че тяхно законово задължение е да извършат проверки на всички подадени сигнали, така както са правили и по сигнали, подадени от самите активисти на „Протестна мрежа” срещу други лица.

Прокуратурата споделя напълно изразената в социалните мрежи позиция на посолството на САЩ. В нея се изразява убеденост, че всички проверки ще бъдат проведени професионално и в пълно съответствие с приложимите разпоредби на българското законодателство, както и при зачитане на гражданските права и свободата на словото. По разпореждане на главния прокурор актовете, с които наблюдаващият прокурор се произнася по съществото на сигнала, ще са публично достъпни”.

Обвинител номер 1 Сотир Цацаров пък заявява, че не приема епитети, които се слагат на наблюдаващия прокурор по проверката. „Боряна Бецова е прокурор, който съвестно и отговорно изпълнява служебните си задължения. Тя е прокурорът, който ще внесе обвинителен акт срещу бивш народен представител и председател на правната комисия към НС, по дело с висок обществен интерес и който наблюдава множество други дела”, заявява Цацаров. И допълва, че стои зад всеки прокурор и следовател, който изпълнява законовите си задължения, и ще реагира по същия начин на всеки опит за неоснователни нападки срещу свои колеги, пише в. Монитор.

Водещи новини

Още новини