ВСС удължи проверката на СГС

Булфото
share

Срокът на проверката на ръководството на Софийския градски съд най-вероятно ще бъде удължен. Такова предложение е вписано като точка в дневния ред за заседанието на Висшия съдебен съвет този четвъртък, съобщава БТВ.

Искането е на Временната комисия, в която влизат 12 от членовете на ВСС от съдийската квота. До момента членовете на ВСС най-малко два пъти са посетили СГС и са разговаряли със съдиите и със служителите от администрацията.

Временната комисия бе създадена на 8 януари след изслушване на съдии от СГС и адвокати, които обвиниха ръководството на съда в порочни практики при неговото управление.

Срещу действията на ръководството на СГС се обявиха и съдии от Софийския апелативен съд. По-рано в защита на магистратите се включиха и седем посланици от Европейския съюз – на Австрия, Белгия, Великобритания, Дания, Холандия, Финландия и Франция.

Изслушано е било и ръководството на СГС – в лицето на председателя Владимира Янева и заместник-председателите Богдана Желявска, Петя Крънчева, Иво Дачев и Николай Димов.

През декември съдиите поискаха оставката на ръководството на СГС, са потвърдили своите обвинения за нарушения при случайното разпределение на делата, неравномерно разпределение на натовареността, грубо отношение и др. Друга част от съдиите, повечето от които командировани от други съдилища (и които могат да бъдат върнати обратно с решение на Янева-б.р.), както и служители от администрацията на СГС, обаче са защитили ръководството си.

Искане за "дисциплинарка" срещу Владимира Янева, още преди да е приключила проверката, направи един от членовете на ВСС - Калин Калпакчиев. Засега Калпакчиев не среща подкрепата на поне още четирима от членове на ВСС, колкото са необходими за старт на процедурата.

Заместник-председателят на СГС и председател на Българската съдийска асоциация Богдана Желявска обясни, че с искането за дисциплинарно производство Калпакчиев изпада в положение на "конфликт на интереси", тъй като съпругата му Елизабет Петрова е съдия в СГС и сред тези магистрати, които искат оставката на ръководството.

Право да поиска дисциплинарно производство има и правосъдния министър Христо Иванов, което обаче би било прецедент. За да не бъде обвинен в политически натиск и вмешателство в независимостта на съдебната власт, досега правосъден министър не си е позволявал да предприема подобни крайни действия.

Водещи новини

Още новини