Държавен съдия по вписванията е уволнен заради заличена ипотека на имот на длъжник. При вписването след продажба служителят от Силистра "забравил" да нанесе ипотеката, пише "Стандарт".
"Целият кредит е бил за 90 млн. лева, а продаденото предприятие - част от залога за заема", обясни зам. правосъдният министър Сабрие Сапунджиева на семинар в Сандански. Тя не уточни дали съдията ще бъде даден на прокуратурата. Той се оправдал, че законът не тълкувал точно какво да направи.
"Държавните и частните съдебни изпълнители трябва да тълкуват закона в интерес на гражданите", каза Сапунджиева. Частните съдебни изпълнители нарочно раздробявали един дълг и така натоварвали с такси длъжника. Затова експертите от Министерството на правосъдието обсъдили въпроса с Камарата на частните съдия изпълнители и стигнали до съгласие да въведат правилото "една такса и един адвокатски хонорар за един дълг".
Общо 21 дисциплинарни производства са образувани срещу съдебните изпълнители, но имало и черни овце с по 2-3 дисциплинарни производства. От 163 частни съдии има жалби срещу 8-10 от тях, уточни зам.-министърката.
Според нея режимът трябва да бъде затегнат, като се въведе отнемането на правото да практикуват професията си до живот, а не както е сега - само за срок от 5 години. Сапунджиева ще предложи и професионалната застраховка да покрива щети до 10 млн. лв., а не 1 млн., както е сега. Имало случаи, в които не се администрирали жалби на кредитори и длъжници. Взимали се еднолични решения дали искът е допустим или не. "Трябва да се въведе обжалваемост на оценките на имотите, които се обявяват на търг от частните съдебни изпълнители", предложи Сапунджиева.