Групата на "Недосегаемите" от Велико Търново се изправя утре пред Специализирания съд в София.
На подсъдимата скамейка застават 10 обвиняеми. Това са бившите данъчни - Ценка Георгиева, Валентина Елкениева, Николай Николов, Пламен Чангов, Красимир Ченев и Петър Петров. Редом с тях ще бъдат съдени бизнесменът Младен Милков - собственик на мелницата в болярския град, 71-годишният му баща Колю Милков, Полина и Мария Тръневи, които са майка и дъщеря и работят в счетоводството на фирмата на Милков - "Спринк" ЕООД. Всички ще отговарят за участие в организирана престъпна група и източване на 9 126 525 лв. ДДС. Данъчните са подведени и за престъпление по служба, а Колю Милков за пране на пари, пише "Труд".
Сагата е от 17 февруари 2010 г., когато бяха арестувани трима от бирниците, Милков и съпругата му Анелия. Седмица след задържането бизнес дамата се обеси в килията. Междувременно с постановление от 25 септември тримата следователи отстраниха адвокатите на Тръневи от София Станислава Каракушева и Петър Спасов, както и Менко Менков, който от 3 г. е защитник на Младен Милков. Окръжната прокуратура е назначила адвокат Дечо Дечев за служебен защитник на Младен Милков.
Разследването продължи 3 години. В него участваха трима следователи и екип от вещи лица под наблюдението на двама обвинители. Обработени били тонове документи иззети при обиски от канцелариите на бирниците и администрацията на "Спринк". По делото са разпитани над 2000 свидетели. Окръжните прокурори Христо Христов и Светослав Калчев внесли в Специализирания съд обвинителен акт от 649 страници. В него Младен Милков е сочен като тартор на престъпна група. А данъчните служители са разпъвали чадър на фирмата му. Подробно е описана схемата за източване на солидни суми от държавната хазна. Разследването обхваща периода от 1 януари 2007 до 17 февруари 2010 г. В обвинителния акт са представени с таблици счетоводните игри в мелницата и действията на приближените до фирма "Спринк" бирници.
Под въздействието на Младен Милков съпругата му Анелия осъществила контакт с шефката на отдел "Контрол" в приходната институция Ценка Георгиева. "В изпълнение на уговорките си с Милкова, Георгиева трябвало да оказва натиск на подчинените си. Тя се договорила с Николай Николов да съдейства на Милкова при проверки и ревизии, с цел безпрепятственото възстановяване на декларирания ДДС и недопускане на начисляване на данъчни задължения", пише в обвинителния акт. В него се посочва, че за всяко свое действие Анелия се допитвала и отчитала на съпруга си.
В общата схема действала подгрупа, изградена от Анелия Милкова, Полина и Мария Тръневи. Задачата им била да укриват приходи и данъчни задължения на "Спринк".
"Втората дейност на групата била с правно-административен характер. Целяло се чрез формален данъчен контрол да се предаде легален вид на извършваната от Милкови и Тръневи престъпна дейност", категорични са разследващите. Те са установили, че Николов лично изпълнявал волята на Ценка Георгиева, като осигурявал благоприятна обстановка за "Спринк" и още 4 фирми, регистрирани на майката на Милков - Гина, на сина му и на дъщеря му. Дейността на всички дружества се ръководела и контролирала лично от обвиняемия бизнесмен. Тръневи стриктно изпълнявали нарежданията на шефа си. По негови указания счетоводителките питали всеки купувач на брашно, грис, трици и отсевки дали иска фактура. При отказ или вземане на малки количества не издавали документ. Пускали единствено нареждания за експедиция в два екземпляра, с които клиентът отивал в касата и след плащане касиерът слагал печат върху бланката "Изплатено" и се подписвал. Тази процедура била прилагана и при приходи от наеми, ишлеме, транспортни услуги, кантар и др.
При разследването лъснало, че в мелницата е водено двойно счетоводство и реалните финансови операции били описвани в "черни" касови книги. Те се съхранявали в специално помещение. Милков държал да може всеки момент да свери състоянието на касата и за минал период.
"Останалите 4 дружества не генерирали достатъчно парични средства, с които да покрият разходите им. При такъв финансов недостиг Милков нареждал в разходната част на неофициалните касови книги да се отрази, че определена от него сума ще послужи за захранване на касата на съответния търговски субект в брой. В приходната част на официалните касови книги пък се посочвало, че същата сума е внесена на каса от собственика с основание "захранване каса", пише в обвинителния акт.
Пред разследващите свидетелят Сашо Славов, който през това време бил началник на "Селекция и координация" към НАП, разкрил, че Ценка Георгиева грубо и арогантно му нареждала какво становище да бъде изготвено от ръководения от него сектор.
"Изрично тя му давала указания за резултата от селекцията, както и че в работните карти не бива да се дават препоръки или насоки за извършване на ревизията.Това ставало, като Георгиева викала Славов в кабинета си насаме", изтъкват обвинителите. Славов устно нареждал на две подчинени да изготвят документи за проверка по прихващане и възстановяване на ДДС, независимо че имало основанията за ревизия. Служителките често възразявали на заповедите и молели да не им бъде възлагано това.
Щателната проверка на огромният архив установила още, че източваните суми възлизат на по 100 000 лв. месечно, а имало случаи и на над половин милион лева. Наглостта на замесените бирници и частниците стигнала дотам, че при една контролирана ревизия в складовете на "Спринк" били засечени 40 т зърно повече от декларираното, на дружеството били възстановени 400 000 лв. ДДС.
"От деянията на Николов, Чангов, Георгиева и Милкова е нанесена значителна вреда за бюджета", категорично е обвинението. То описва и 281 сделки със земеделски имоти. "След предварителен сговор Колю Милков и синът му е купено имуществото за 1 379 523 лв. Колю е знаел, че нивите са придобити с пари от престъпления на сина му", гласи обвинителният акт.
Мартинов е категоричен, че процесът срещу него е скалъпен и скоро щяло да се разбере кой стои зад него. "Напълно съм спокоен. Предявени са ми тежки обвинения, но съдът ще реши дали съм виновен", каза той.