Конституционният съд /КС/ е обявил за противоконституционни промени в Закона за ДДС, с които се изменят разпоредби в Данъчно осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ и се определя реда за погасяване на данъчни и осигурителни задължения, съобщи от парламентарната трибуна ръководещият заседанието на НС Алиосман Имамов.
Измененията са направени от 41-то Народно събрание в края на 2012 г. чрез промяна на преходните и заключителни разпоредби на Закона за данък върху добавената стойност /ДДС/. Обявени за противоконституционни са решението за промяна на разпоредбата на чл. 169, ал. 4 и за отмяна разпоредбата на чл. 179, ал. 1 от ДОПК.
Решението на съда е от 4 февруари 2014 г., а съдиите Благовест Пунев и Румен Ненков са го подписали с особено мнение. Преди промяната текстът е предвиждал задълженията за данъци да се погасяват по реда на възникването им, а когато се отнасят за една и съща година, лицето да има право да заяви кое от тях погасява.
В искането за обявяване на противоконституционност на тези текстове е посочено, че се отнема правото на задължените лица да определят сами кое свое публично задължение да покрият, ако нямат достатъчно парични средства, а от това произтича и смесване на плащания на задължения от различен порядък - данъци и осигурителни вноски.
Заместник-председателят на парламента Алиосман Имамов обяви пред депутатите и решението на КС, с което съдът обявява за противоконституционно решението на 42-то НС за налагане на мораториум върху придобиването на право на собственост върху българска земя от чужденци и чуждестранни юридически лица.