Човек от обкръжението на разбитата в сряда организирана престъпна група за убийства и грабежи е разкрил подробности за екзекуциите на тартора на крадците в София Йордан Цонков-Джиджи и на Кочо Михайлов-Чочо. Това съобщи вчера пред специализирания наказателен съд прокурорът по делото Емил Галипонов, пише "Монитор".
Свидетелят Николай Генов разказал пред разследващите за организацията на убийствата – как няколко дни преди разстрела на Джиджи на 22 януари 2009 г. в София в жк „Люлин” било доставено оръжието. Донесъл го познат на кикбоксьора от Монтана Мартин Антов и на Валентин Янев-Вальо Бореца. Джиджи бил ликвидиран, тъй като присвоил плячката от злато и дрога от турски ТИР, а на 10 април същата година Чочо бил убит, защото пречел в бизнеса с наркотици и проституция. „И двете убийства са извършени с характерен почерк”, каза прокурор Галипонов. В мазе са открити два автомата „Калашников” със следи от Мартин Антов върху тях. Срещу него са повдигнати 9 обвинения – за ръководител на бандата, за извършване на двете убийства, за 3 грабежа, за 2 кражби и за незаконно оръжие.
Прокуратурата поиска арест за 11 от обявените 15 членове на престъпната група. Сред тях не е Вальо Бореца, тъй като според обвинението той си е зад решетките заради присъда за друго престъпление. Вальо Бореца нашумя покрай бандата за отвличания "Наглите", но за него не бяха събрани доказателства.
Делото за мярката за неотклонение на 11-те започна в 20,30 ч. в петък и приключи в 6,30 ч. сутринта в събота. То бе гледано при изключителни мерки за сигурност в залата с бронираните стъкла в спецсъда, но обвиняемите не бяха зад тях. Те бяха пазени от плътен кордон полицаи в залата и въпреки това някои от тях непрекъснато правеха опити да контактуват с близките си. На охраната й се наложи да ги предупреждава, тъй част от тях си говореха по време на заседанието или пък се смееха.
„А бе, спокойно, бе” успокояваше Антов родителите си, които го гледаха и се усмихваха. „Имам си ядене, имам си всичко”, каза той на жена си. След това започна да чете внимателно обвиненията срещу групата. Докато прокурорът изброяваше кой за какво ще отговаря пред закона, Антов не издържа и се провикна: „Ние убихме Осама бен Ладен”, което наложи спешната намеса на адвоката му, за да го успокои. Той обаче продължи със забежка към журналистите в залата: „Не пишете глупости”. Малко по-късно пък изригна: „Нас охраната ни пази по цял ден, а журналистите – не”.
Обвиненията към членовете на бандата са различни, тъй като престъпленията са извършвани в различно съучастие в зависимост от уменията и способностите на всеки. Ангел Мечкаров е обвинен за приготовление за грабеж и за незаконно оръжие, Валери Александров, Радослав Раденков и Симеон Николов – за участие в бандата, Иван Илиев, Николай Стойков и Димитър Георгиев – за грабеж, Николай Рангелов – за приготовление за грабеж, Христо Христов и Жечо Белясин – за грабеж с убийство. Полицията издирва Денислав Пеев – Дени и Цветомил Петров – Мачката. Пейо Карамихов пък бил в Испания, но той също е сочен за част от групата.
Повдигнатото обвинение е работно. Предстои да се прецизира обвинението на всеки участник. Прокурор Галипонов се позова и на друг ключов свидетел срещу бандата, който се оказа началникът на сектор „Убийства“ Михаил Наумов. Бандата е приемала всякакви поръчки за престъпления, а някои е вършела по собствена инициатива. Тя е действала от 2006 г. Престъпленията са извършвани с жестокост, за част от участниците в групата обвинението посочи, че имат трайни престъпни наклонности и че са хора с много висока обществена опасност. Според прокуратурата има достатъчно доказателства, които уличават бандата в тежките престъпления – убийства, побои и грабежи.
Първоначално бандата била организирана и ръководена от Вальо Бореца. Постепенно след влизането му в ареста той преотстъпил мястото си на Мартин Антов. В групата имало приемственост – някои от „старите“ членове се оттегляли и отстъпвали място на „младите“.
Средната възраст на членовете на групата е 30 г. Всички от участниците в нея са със средно образование, криминално проявени, а част от тях и осъждани. При арестите им полицаите са намерили бухалки, инструменти за отваряне на коли и маски.
Адвокатите на обвиняемите пламенно се опитаха да убедят съда, че няма убедителни доказателства за тяхната вина. За свидетеля Николай Генов казаха, че показанията му са преразказ, а не лични впечатления, а полицаят Михаил Наумов нарекоха заинтересуван да им бъдат приписани престъпленията.
Съдът остави в ареста 7 от групата, двама са под домашен арест, а двама с парична гаранция. Затворени вкъщи ще са Раденков и Стойков, Мечкаров и Рангелов излизат на свобода срещу 2000 лв. гаранция за всеки, а другите от групата остават в ареста. Мярката не е окончателна, тя може да се протестира или обжалва пред апелативния спецсъд.
Разплитането на бандата започнало след сигнал в полицията от бившия шеф на „Информационно обслужване” АД Иво Николов, че джипът му се следи от „Опел” с монтанска регистрация. Така криминалистите разкрили подготвяно престъпление срещу Николов и Румен Нанов. Новите "Килъри" имали поръчка да им строшат краката и да ограбят кола и пари от тях. Прокуратурата съобщи, че една от нарочените жертви е свързана със сделката за закупуване на пенсионен фонд „Доверие”, но тепърва ще се изяснява дали нападението има връзка с нея.