Няма информация обвиняемите по делото за радикален ислям да са извършвали дейности извън установените религиозни практики или в разрез с политиката на главното мюфтийство на Република България.
Това заяви пред Пазарджишкия окръжен съд заместник - главният мюфтия Ведат Ахмед, който бе разпитан в качеството на свидетел в процеса, предаде репортер на novini.bg. По думите му, мюсюлманският пансион във Велинград и училището за хафъзи във Мадан се контролират периодично от мюфтийството и досега не са установени нарушения, както и не е постъпвала информация за злоупотреби. Заместник-главният мюфтия обясни, че основните параметри на обучителните програми се задават от мюфтийството, а всеки служител изпраща периодично отчет за изпълнението на дейността си.
В отговор на въпрос на адвокатите Ведат Ахмед обяви, че 20-30 служители на Главно мюфтийство, в т.ч. имами и проповадници, са завършили ислямския университет в Саудитска Арабия и допълни, че общо около 350 служители са получили висше образование в чужбина. Ведат Ахмед потвърди казаното от главния мюфтия, че на този етап няма забрана за ползване и внасяне на религиозна литература и обобщи, че не му е известно организацията „Ау Уакф ал Ислями” да е плащала обучение на възпитаници на двете заведения във Велинград и Мадан.
Заместник-главният мюфтия бе категоричен, че Главно мюфтийство не е финансирало квартирата на семейството Горелски, където според обвинението са провеждани религиозни проповеди. Чувал съм, че има опити за разпространение на непознати за България религиозни идеи, но главно мюфтийство прави необходимото да се противопостави на тяхното разпространие, допълни още Ведат Ахмед. В рамките на днешното заседание ще бъде представена експертизата на д-р Сефер Хасанов от Висшия ислямски институт в София върху преводите от турски език на тюрколога доц. Юлия Димитрова от СУ.