Изготвена е експертизата на видеозаписите от 20 февруари сутринта, когато пред сградата на общината се замозапали варненецът Пламен Горанов, съобщи за Дарик говорителят на Районна прокуратура Десислава Йотова.
От думите й стана ясно още, че са разпитани и медицинските служители от линейката, която е откарала 36-годишния мъж в болницата. Открито е и превозното средство, ключ за което е намерен сред вещите на Пламен Горанов. Установено е и жилището, което той е обитавал във Варна.
Десислава Йотова отказа да разкрие подробности за съдържанието на записите, освен вече изнесените; за разпитите на медиците, които са оказали първа помощ на Пламен, както и за вида и местоположението на моторното превозно средство, с което трагично загиналият мъж най-вероятно се е придвижил до общината.
Стана ясно обаче, че на прокуратурата са предоставени копия от записите на общо две камери. Едната от тях е собственост на общинския център за видеонаблюдение, а другата – на ОД на МВР Варна. Оригиналите на видеозаписите се пазят съответно в общината и във варненската полиция.
Говорителят на РП съобщи, че наблюдаващият прокурор, чието име се пази в тайна, е направил предложение до Окръжна прокуратура за вземане на делото под специален надзор. Това означава, че то ще продължи да се води от районните прокурори, но ще бъде под надзор от окръжните, както и от Върховна касационна прокуратура.
Подробности ще бъдат съобщени едва когато Окръжна прокуратура приеме предложението.
Десислава Йотова увери, че разследването на обстоятелствата около самозапалването на Пламен Горанов се води приоритетно, както и че е много напреднало.
Ден след като Пламен Горанов издъхна от раните си, от Районна прокуратура решиха да запознаят обществеността със следната информация:
Младият мъж е бил сам, когато се е самозапалил пред сградата на Община Варна около 7:30 ч. на 20 февруари. Това ставало ясно от записите на няколко камери, съобщиха от Районната прокуратура в морската столица на извънреден брифинг на 4 март.
Горанов е носил раница на гърба си, в която е имало две туби от 11 и от 5 литра със запалителна течност. Върху себе си е излял съдържанието на по-малката, когато е бил забелязан от общински полицай. Той се е опитал да го спре, но Пламен е извикал „Назад, ще се запаля”. Служителят отишъл да повика свой колега, но когато са се върнали, Горанов вече е горял. Двамата се опитали да потушат огъня с пожарогасител. На мястото е имало още един очевидец.
Горанов е носил плакат „Оставка на Киро и целия общински съвет до 17 ч. на 20 февруари”. Текстът е бил написал на гипсокартон, който е бил прибран от общински служител. Предаден е доброволно на прокуратурата същия ден в обедните часове.
В раницата на Пламен е имало термос, постелка и 4 спрея за рисуване. В дрехите на младия мъж са били открити мобилен телефон, ключ за автомобил, какъвто не е регистриран на негово име, и портфейл с пари и документи.
На 4 март все още не бе установен адресът, където починалият мъж е живеел на квартира във Варна. В личната му карта бил записан адрес в Добрич.
Тогава в Районна прокуратура съобщиха още, чеавтентичността на записите от камерите се проверява, както и че предстои назначаване и на почеркова експертиза, за да се установи дали Пламен е написал плаката саморъчно или някой му е помогнал.
Сред разпитаните до този момент бяха само бащата на Пламен и приятел, с когото са участвали заедно на протестите в морския град.
Пламен Горанов почина на 3 март около 20:30 ч. Той прекара 12 дни в медикаментозна кома.