Внук на един от братята Дейкови, откриватели на Панагюрското златно съкровище, съди държавата, като оспорва собствеността й върху безценните антики.
Павел Цветанков е завел иска си в Софийския административен съд преди месец. Магистратите обаче го отхвърлили като неоснователен. "Позовават се на становище на Министерството на културата, че съкровището е археологическа ценност и по право принадлежи на държавата", съобщи пред "24 часа" Цветанков.
Според 40-годишния музикант държавата няма документи за предаване на съкровището. "Панагюрското златно съкровище не е открито при археологически или теренни проучвания, а от частни лица в частен имот и е случайна находка. Поради това откривателите и собственикът на имота или техните наследници имат имуществени права върху съкровището, при положение че държавата не го е откупила", твърди Цветанков.
Тракийските антични съдове от III в. преди новата ера са открити на 8 декември 1949 г. от братята Павел, Петко и Михаил Дейкови в нива край Панагюрище, докато копаят кал за тухли. Те го предават доброволно на околийската управа и са възнаградени с по 300 000 лева от нея.
"Получили са пари за честността си в размер на 5 тогавашни заплати, защото веднага и доброволно го предали на общината в Панагюрище. Това не е откупка на съкровището съгласно закона", категоричен е внукът. Според него Законът за старините от 1911 г., както и сега действащите норми, дават право на държавата да откупи етнографското съкровище, след като му бъде направена оценителна експертиза. За целта се съставя протокол за покупко-продажба или документ за дарение. "В случая липсват всички тези документи", твърди Цветанков.
Той обяснява, че през 80-те години на миналия век дядо му Павел опитал да потърси правата си, но тогава се намесила лично Людмила Живкова и парирала всичките опити на откривателя. Зам.-министърът на културата д-р Тодор Чобанов бе категоричен, че съкровището е публична-държавна собственост.
Внук на откривателя на Панагюрското злато си го иска обратно
- 19.07.2011 | 19:37
- 3346