То бе атакувано от кмета на Кърджали и шестима общински съветници като незаконосъобразно.
Липса на компетентност при издаване на решението, неспазване на установената форма, съществени нарушения на административно-производствените правила и противоречие с материално-правните разпоредби на Закона за подземните богатства (ЗПБ), Наредбата за специфичните изисквания за управление на минните отпадъци и Закона за опазване на околната среда (ЗООС), са посочените мотиви в жалбите на кърджалийския градоначалник и общинските съветници.
Повод за тях стана искането на ръководството на "Горубсо" в Кърджали да изгради на територията на завода инсталация за
преработка на полиметални златосъдържащи руди. Проектът включва преустройство на съществуващия флотационен цех и строеж на съоръжения за извличане, въглеродна адсорбция и деструкция на цианидите.
Според противниците на инвестиционното предложение, добивът на злато с цианиди в центъра на Кърджали застрашава живота и здравето на хиляди хора и е опасен за околната среда.
Върховните магистрати са на мнение, че има редица нарушения при издаване на министерското решение, като не са взети предвид тежката екологична обстановка в района на Кърджали и нормите за здравна защита на селищната среда. Съдът върна в МОСВ преписката за ново произнасяне.