Съпругата на Сотир Цацаров замесена в укриване на данъци

share

Меглена Цацарова, съпруга на кандидата за главен прокурор Сотир Цацаров е участвала в сделка, при която е прикрита действителната цена на закупени два имота, съобщава "Биволъ".

Действието се развива през 2008 г., когато Цацарова и колежката й Адела Кац-Бояджиева, съпруга на адвоката Иван Бояджиев купуват два общи имота - три декара овощни градини в с. Костиева, Пловдивско.

По взаимно съгласие с продавачите те записали в нотариалния акт 120 пъти по-ниска цена от реално заплатената - 1000 лева вместо вместо 119151 лв. Според изчисленията на сайта така купувачите са "спестили" над 5000 лв. от еднократния данък за купуване на имотите и таксите за вписване. Деянието е наказуемо с глоба по чл. 125 от Закона за местните данъци и такси.

Сделките фигурират в Агенцията по вписванията, съдебно решение на Окръжен съд - Кърджали (по последвалото дело за измама) и имотната декларация на шефа на Пловдивския окръжен съд Сотир Цацаров. След покупката на имотите, се оказва, че жената, която ги продава не е реалният собственик на една от двете овощни градини. Появяват истинските собственици, които са братовчеди на продавачката и предявяват претенции за имота. Нотариусите Цацарова и Бояджиева завеждат дело, за да развалят сделката и да си върнат парите. Делото се гледа в Кърджали, защото Цацаров е председател на съда в Пловдив и съдиите там си правят отвод. В решението на Окръжен съд - Кърджали от 26 май 2009 г. са цитирани части от пледоарията на адвокатът на Цацарови и Бояджиеви, от която също става ясно, че е записана симулативна цена при сделката.

"Продажната цена на недвижимия имот, посочена в нотариалния акт, била 1000 лева, но действително уговорената, платена от доверителите ми и получена от ответницата цена, е била в размер на сумата 60921 евро. Вписването на сумата от 1000 лева като продажна цена, е станало по изрична молба на ответницата, тъй като тя е изразила желание трети лица да не узнаят за сравнително голямата сума пари, която й е била платена.

Твърдят, че в случая е налице относителна симулация по отношение цената на продажбата, като записаната в нотариалния акт цена от 1000 лева е привидна (симулативна), а прикритата (действителна) цена е в размер на сумата 60 921 евро (или 119 151,11 лева по Централния курс на БНБ към датата на плащането)", става ясно от решението.

Страните са подписали предварителен договор, според който реалната цена от 60 408 е обезщетение, а цената на покупката е 1000лв. Обезщетението е трябвало да бъде изплатено, ако сделката се развали по вина на продавача - Мария Сотирова.

Пред съда тя се позовава на нотариалния акт и получените 1000лв., отричайки, че знае за прикрити цени. Съдът приема за вярно записаното в предварителния договор и е отсъдила Сотирова да върне на нотариусите парите с лихви, които са били отредени като обезщетение по предварителния договор.

Сотирова обжалва решението на окръжния съд, както и собствеността на братовчедите си върху имота. С парите от продажбата на имота тя вече е купила апартамент в Пловдив и го е прехвърлила на сина си. Братовчедите завеждат дело, за да влязат във владение на овощната градина, а ответници са Цацарови и Бояджиеви.

Вторият имот също е купен за 1000лв., а реалната му цена е била 60 408 евро. В декларацията си за имотно състояние за 2008г., Цацаров декларира, че за 59 604 лв. съпругата му е станала собственик на два имота, овощни градини.

През 2009г., в."24 часа" пише за случая. От публикацията се разбира, че всъщност целта е била чрез серия от процесуални ходове и вратички в закона Мария Стоева да задържи 60-те хил. евро, взети от продажбата на овощната градина.

През юли в."Труд" писа, цитирайки декларацията на Цацарова, че тя печели близо 17 300 лв. на месец като нотариус, но в Пловдив. Семейството има и 4 банкови влога в евро и в левове. Неговите са за общо 53 956 лв., а нейните - за 218 183 лв.

Водещи новини

Още новини